"4 Bin 6 Yüz 50 Yıllık Geçmişe Sahip Tek Bayramdır"

Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği Başkanı Ömer Hayali, "Nevruz, 4650 yıllık geçmişe sahip tek bayramdır. Nevruz, iki önemli anlam ifade etmektedir. Biri insanlık için özgürlüktür. Diğeri tabiatın doğuşudur. Dolayısıyla Nevruza sahip çıkmak görevimizdir" dedi.

26-03-2019


Nevruz Bayramı Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği'nin organizatörlüğünde, Eskişehir'in Kozkayı Köyü'nde çeşitli oyun, yarışma ve ritüellerle kutlandı. Hem yerel halk hem de çevre illerden gelen misafirler eşliğinde gerçekleşen kutlamalara ilgi büyüktü. 

Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği Başkanı Ömer Hayali, etkinlikte gerçekleştirdiği konuşmasında, "Nevruz, 4650 yıllık geçmişe sahip tek bayramdır. Nevruz, iki önemli anlam ifade etmektedir. Biri insanlık için özgürlüktür. Diğeri tabiatın doğuşudur. Dolayısıyla Nevruza sahip çıkmak görevimizdir" dedi. 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Odunpazarı Belediyesi, Tepebaşı Belediyesi, Eskent Derneği ve Cansuyu Yerel Tohum Grubu'nun destekleriyle gerçekleşen şenlik; bayrak geçişi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Nevruz ateşi yakıldı, demir dövme, ateşten atlama, şaman gösterisi, dilek ağacı süslenmesi, çuval yarışı, yumurta yarışı, yerel tohum ve fide dağıtılması gibi etkinlikler gerçekleşti. Çeşitli oyunlarla devam eden nevruz, misafirlere yapılan ikramlarla son buldu. 

NEVRUZ NEDİR?
Türkistan'dan Balkanlar'daki uluslara kadar çok geniş bir bölgede yerel renk ve inançlarla kutlanan Nevruz, her ulusun kendi kültür değerleriyle özdeşleştirip sembolleştirdiği, baharın gelişinin coşkuyla karşılandığı özel bir gün. 21 Mart, doğanın uyanışı, dirilişi ve yaradılış günü olarak kabul edilerek, Nevruz/YENİGÜN bayramı adıyla kutlanır. Türkler için ise aslında yeniden doğuş, yeryüzünde yeniden varoluş, yok olmaktan kurtulup yeryüzüne yeniden dağıldığımız günün, Ergenekon'dan çıkışımızın 4 bin 6 yüz 56. Yıldönümü olarak belirtiliyor.

Etiketler : "4 - Bin - 6 - Yüz - 50 - Yıllık - Geçmişe - Sahip - Tek - Bayramdır" -
İlginizi çekebilecek diğer haberler