"Bir Kaosun Ortaya Çıkmasına İzin Vermedik"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde oluşan son derece kritik siyasi tabloya rağmen, Türkiye'de herhangi bir kaosun ortaya çıkmasına, herhangi bir yönetim boşluğunun oluşmasına izin vermedik" dedi.

28-08-2015


Davutoğlu, parti genel merkezinde AK Parti İletişim Merkezi (AKİM) tarafından düzenlenen, "2 milyon gülen yüz" ödül töreninde yaptığı konuşmada, partisinin iki cumhurbaşkanı, beş TBMM Başkanı ve üç başbakan çıkardığını belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül için "İki cumhurbaşkanımız benim aynı zamanda iki selefimdir" ifadelerini kullanan Davutoğlu, "Onlardan devraldığım başbakanlık görevinin hakkıyla yerine getirmek için ve üstlendiğim misyonun gereğini yapmak için gece gündüz çalışıyorum, çalışmaya da devam edeceğim" diye konuştu.

 

AK Parti'nin önünü kesmek için yapılan girişimlerin kendilerine hız verdiğini anlatan Davutoğlu, "Önümüze çıkardıkları engellerle, bu engelleri aşma irademize daha da fazla katkıda bulunuyorlar. Partimizin birliği ve beraberliği, yüce misyonumuzun önümüzde açtığı ışıkla bundan sonra da yolumuza devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu. Geçen yıl yapılan olağanüstü kongre sürecinde, "AK Parti'nin kendi içinde şöyle veya böyle ihtilaf yaşayacağı ve tek parti iktidarı olma özelliğinin yanında Türkiye'nin en büyük partisi olma özelliğini de kaybedeceği" beklentileri bulunduğuna işaret eden Davutoğlu, o günden bugüne AK Parti kadrolarının, ruhuna işlemiş derin ahlak ve engin vefa duygusuyla bu beklentileri boşa çıkardığını kaydetti.

 

Başbakan Davutoğlu şöyle dedi:

"Önce dediler ki 'genel başkanlık yarışı olur AK Parti'de'. Daha sonra 'üç dönemlikler ve şu veya bu şekilde harekete geçer'. Daha sonra 'cumhurbaşkanı ve başbakan makamı arasında görüş ayrılıkları ortaya çıkar, AK Parti hareketi bir şekilde öyle veya böyle yavaşlar, yavaşlatılabilir veya gücünü hızını kaybedebilir.' Ama işte bir yıllık mücadelemiz açık bir şekilde ortaya koyuyor ki AK Parti'nin birliği, beraberliği AK Parti'nin hızı engellenemez."

 

Diğer partilerde son bir yılda yaşanan gelişmeleri "fırtına" olarak nitelendiren Başbakan Davutoğlu, "Bu yıl içinde diğer partilerde yaşanan fırtınaları görüyorsunuz. AK Parti'nin fırtınası millet için bir fırtınadır ve o fırtına içinde gönül beraberliği vardır. Her zaman söylediğimiz gibi bu vefa partisi yoluna kararlılıkla devam edecek" dedi. AK Parti'nin olağanüstü kongresi sonrası teşkilat kongreleri için elliyi aşkın ile gittiğini, 7 Haziran seçimi için de 81 vilayetin tamamını ziyaret ettiğini belirten Davutoğlu, bu temaslarında Anadolu ve Rumeli'nin nabzını tuttuğunu kaydetti.

 

"Türkiye'nin bütününü kuşatan yegane parti AK Parti'dir" diyen Davutoğlu konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

"Türkiye'nin her yerinde olan AKİM telefonlarıyla 24 saat 81 ilde her vatandaşını dinleyecek gönül zenginliğine ve etkin yönetime sahip olan yegane parti AK Parti'dir ve herkes şundan emin olmalıdır ki bu kararlılığımız bu dirayetimiz ve bu mahviyetimizle yolumuza devam edeceğiz. Biz bir erdemliler hareketiyiz, biz bir irfanlılar hareketiyiz, biz bir ahlak ve sorumluluk hareketiyiz. Bunu şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da olağanüstü kongrede de ifade ettiğimiz hususlar izzetle, onurla devlet adamlığı görevini yürütme kararlılığımız sürecek ve bu kararlılığımızı hiçbir güç engelleyemeyecek."

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti Genel Başkanlığı görevini devrederken, "Biz emanetçi genel başkan ya da başbakan aramıyoruz" sözlerini anımsatan Davutoğlu, "Cumhurbaşkanlığı ve başbakanlık makamı üzerinde spekülasyon yapanlara bu kürsüden bir kez daha sesleniyorum. Siz ne yaparsanız yapın, bizim dava arkadaşlığımıza zerre miktar zarar veremezsiniz" diye konuştu.  

 

AK Parti'nin izzetli, onurlu insanların, dirayetli, basiretli devlet adamlarının partisi olduğunu vurgulayan Davutoğlu, şunları söyledi:

"Hiçbir zaman kendi egolarını, kendi nefislerini davalarının önüne almazlar. İşte 27 Ağustos 2014'ten bu güne bir yıl geçti. Bütün bu kötümser veya bir problem bekleyen spekülasyonlara karşı AK Parti'den tek bir fire olmadı, tek bir fire yaşanmadı. Çünkü AK Parti misyon hareketidir. Bu davaya gelen önce Tarık Bin Ziyad gibi gemileri yakıp gelecek. Gemileri bazen mal mülk, bazen çıkar menfaat olabilir, hepsini yakarak AK Parti kadrolarına katılanlar ancak ve ancak bu kadroların içinde elde ettikleri irfanla yollarına devam edebilirler."

 

AK Parti'nin 12 Eylül'de 5. Olağan Kongresi'ni yapacağını hatırlatan Başbakan Davutoğlu, şu bilgileri verdi:

"Görevler devralınacak, görevler alınacak verilecek ,arkadaşlar, dava arkadaşları arasında yeni görev devir teslimleri olacak. Nesiller arasında görev devir teslimleri olacak. Bayrak bir elden diğer ele onurla taşınacak ama asla ve asla yere indirilmeyecek. Bu onurlu bayrağı taşıyan bütün kardeşlerimize bir kez daha teşekkür ediyorum ve alınlarından öpüyorum. 12 Eylül kongremize de inşallah hep beraber onurla yürüyeceğiz ve herkesin imreneceği bir kongreye daha imza atacağız birlikte."   

 

Hükümet oluşumu çerçevesinde yaşanan gelişmelere de atıfta bulunan Davutoğlu şöyle devam etti:

"7 Haziran sonrasında kritik bir süreçten hep beraber geçiyoruz. Bu kürsüden 7 Haziran sonrası yaptığım değerlendirmede milletimizin verdiği mesajın, milletimizin aldığı kararın üstünde karar olmadığını, mesajı olmadığını ifade etmiştim ve şu taahhütte bulunmuştum, 'ne olursa olsun Türkiye'i hükümetsiz bırakmayacağız, bir yönetim boşluğuna izin vermeyeceğiz.' Bakınız o günden bugüne Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde oluşan son derece kritik siyasi tabloya rağmen, Türkiye'de herhangi bir kaosun ortaya çıkmasına, herhangi bir yönetim boşluğunun oluşmasına izin vermedik."

 

Türkiye'nin güvenliği, istikrarı, huzuru için almaları gereken kararları tereddütsüz bir şekilde aldıklarına vurgu yapan Başbakan Davutoğlu, "Son 30 yılın en kapsamlı terörle mücadele operasyonlarının birine hiç tereddütsüz bir şekilde başladık" dedi. Başbakan Davutoğlu, terörle mücadele kapsamında yürütülen huzur operasyonlarını AK Parti'nin seçim yatırımı gibi göstermeye çalışan çevrelere, "7 Haziran seçimleri sonrası kim saldırıları başlattı, kim Adıyaman'da bir askerimizi şehit etti, kim gece uykusunda uyuyan polislerimizi haince, alçakça şehit etti. Kim Suruç'ta 32 vatandaşımızı katletti?" sorularını yöneltti.

 

Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Kim yapmışsa bunları, savaşı onlar başlattı ve savaşı başlatanlar için de biz Türkiye'nin huzuru için bedel ödetmeye kararlıyız. 32 vatandaşımızı katleden DEAŞ'a Suriye'de bedel ödettik, Ceylanpınar'da, Adıyaman'da ülkemizin değişik yerlerinde vatandaşımızı, askerimizi, polisimizi şehit eden PKK'ya da Kandil'de bedel ödettik, gerekirse yine bedel ödetmeye hazırız. Bu yolda ülkemizin huzur ve güvenliği için atılması gereken adımlardan hiçbir şekilde feragat etmeyeceğimizi de herkes bilmelidir."

Etiketler : "Bir - Kaosun - Ortaya - Çıkmasına - İzin - Vermedik" -
İlginizi çekebilecek diğer haberler