"Bu Eserler Birer Sanat Harikasıdır"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, "Bu eserler birer sanat harikasıdır. Bize medeniyetimizin mirası olan bu ve benzeri özgün çalışmaları Genel Merkezimiz'de sergilemeye devam edeceğiz" dedi.

25-03-2016


AK Parti Çevre Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile birlikte AK Parti Genel Merkezi'nde "Piri Reis'ten Katip Çelebi'ye Osmanlı'nın Dünyaya Bakışı" konulu harita sergisinin açılışını yaptı.

Pîrî Reis’ten Kâtip Çelebi’ye uzanan 16. ve 17. yüzyılları kapsayan  haritalardan yola çıkılarak düzenlenen sergide 43 harita ile Osmanlı’nın Dünya’ya bakışı, evreni algılayışları yansıtıldı. Serginin açılış töreni AK Parti Genel Merkezi'nde çok amaçlı salonda yapıldı. 

Dijital resimleme yöntemiyle yeniden tasarlanan haritaların olduğu serginin açılışını Karaaslan ile birlilkte Başbakan Davutoğlu, Bakanlar, Milletvekilleri gerçekleştirdi. Sergiyi gezen Davutoğlu, haritalar hakkında bilgi aldı. AK Parti Çevre Şehir ve Kültür Başkanlığı'nın düzenlediği organizasyonda çok sayı da davetli de yer aldı.

Konuya ilişkin değerlendirme de bulunan Karaaslan şunları söyledi:
"Yalnızca coğrafi özelliklerin değil aynı zamanda Osmanlı’nın dünyaya bakışını yansıtan bu sergi kıtaların, denizlerin yanı sıra flora ve faunanın, halkların, şehirlerinde tasvirleri ile değerlendirilmelidir. Bu anlamda bizlere çok zengin bir bakış açısını sunmakta ve Osmanlı’nın ufkunu göstermektedir. Ayrıca bu eserler birer sanat harikasıdır. Bize medeniyetimizin mirası olan bu ve benzeri özgün çalışmaları Genel Merkezimiz'de sergilemeye ve mümkün olduğunca çok ziyaretçi ile buluşturmaya devam edeceğiz. Piri Reis'ten Katip Çelebiye Osmanlı‘nın Dünyaya Bakışı isimli sergi 10 gün boyunca ziyaretçilerini AK Parti Genel Merkezi'nde kabul edecek."

Etiketler : "Bu - Eserler - Birer - Sanat - Harikasıdır" -
İlginizi çekebilecek diğer haberler