"Çok Daha Güçlü Bir Yapıya Kavuşacak"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Ar-Ge reform paketi yasalaştığında Türkiye'nin Ar-Ge ve yenilik ekosisteminin çok daha güçlü bir yapıya kavuşacağını bildirdi.

22-01-2016


Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu, AK Parti Konya Milletvekili Ziya Aytunyaldız başkanlığında toplandı. Komisyon. Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısını görüştü.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Ar-Ge reform paketi yasalaştığında Türkiye'nin Ar-Ge ve yenilik ekosisteminin çok daha güçlü bir yapıya kavuşacağını bildirdi. Ar-Ge, araştırmacı sayısı ve bilimsel yayın açısından sevindirici gelişmeler olmakla birlikte Türkiye için yeterli olmadığına işaret eden Işık, Ar-Ge harcamalarının milli gelire oranını yüzde 1’den yüzde 3 seviyesine doğru taşımaları gerektiğini vurguladı.

Girişimci Bilgi Sistemi sayesinde ülkedeki reel sektörün adeta MR’ını çekebildiklerine işaret eden Işık, "Düşük teknolojili firmaların karlılık oranı yüzde 5,6 iken, yüksek teknolojili firmaların karlılık oranı yüzde 8,1’dir. Hazır giyim sektöründe, tasarım yapmayan firmaların faaliyet karlılığı yüzde 4,5 iken, tasarım yapanların faaliyet karlılığı ise yüzde 7,3’tür. Düşük teknolojili sektörlerde ortalama ücretler 1.523 lira iken, yüksek teknolojili sektörlerde ortalama ücret, 3.275 liradır. Yüksek teknolojili sektörde çalışanlar, düşük teknolojili sektörlerde çalışanlara göre iki kattan daha fazla bir gelire sahipler. Ancak bütün analizler şunu gösteriyor: Sanayimizin rekabet gücünü artırmak, daha fazla ihracat yapmak ve gelir seviyemizi yükseltmek için, Ar-Ge, tasarım, markalaşma, kurumsallaşma, ölçek büyütme gibi alanlara yoğunlaşmak zorundayız" diye konuştu.

Işık, reform paketiyle; tasarım faaliyetlerinin destek kapsamına alındığını, Ar-Ge yatırımlarını ve nitelikli üretimi artıracak adımlar atıldığını, Ar-Ge personelinin niteliğini ve istihdamını artırdıklarını, Ar-Ge faaliyetlerinin ticarileşmesini sağlayacak eylemleri hayata geçirdiklerini, üniversite-sanayi işbirliğini güçlendirdiklerini, Ar-Ge ve yenilik desteklerinin koordinasyonunu daha etkin hale getirmeyi amaçladıklarını ifade etti.

Bakan Işık, milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtlarken, "Bu reform paketinin bir yıllık yaklaşık maliyeti 265 milyon 474 bin lira" dedi. Eğitimde kalitenin artması için fiziki iyileştirmenin gerekli ama yeter şart olmadığına dikkati çeken Işık, "Ezberci anlayıştan geliyoruz. Son 13 yılda en fazla üzerinde durduğumuz ezberci anlayıştan uzaklaşmak. Eğitim, meyvelerini en uzun vadede alan alandır. En fazla odaklandığımız nokta, nitelik sorunudur. Şu anda Türkiye'nin Ar-Ge ve inovasyon niteliğinde sorun var. Bu bir, beş 10 yılın değil; ezberci anlayışın önümüze koyduğu büyük birikim. Bunu aşmak için de ciddi çalışmalar yapılıyor. Ama insan yetiştirmek uzun, zor ve zahmetli iş. Bir sihirli değnekle dokunarak eğitimi düzeltme şansımız yok" diye konuştu.

Bakanlık olarak kodlama dersinin liselere zorunlu, ilk ve orta okullara seçmeli olarak müfredata alınarak eğitim sistemine kazandırılması gerektiğini düşündüklerini anlatan Işık, bunu resmi yazıyla bildirdikleri MEB'in konu üzerinde çalıştığını bildirdi. Dünyanın artık "açık Ar-Ge"yi konuştuğunu, nitelikli yabancı istihdamını Türkiye'ye kazandırmakla kritik alanlarda daha hızlı AR-Ge ve inovasyon yeteneği kazanacaklarını düşündüklerini belirten Işık, "İlk 25 bindeki öğrenciler temel bilimleri tercih etsin istiyoruz. Burslardaki temel mantık bu. Geçen yıldan bu yıla kadar ciddi artış var. Gelecek yıl daha da artacak. Üniversite ayırımı kesinlikle yapmayız. Temel bilimleri tercih ettiğinde burs, daha da önemlisi mezun olduğunda iş imkanı... Mezun olduğunda iş imkanını biraz açıyoruz. Üretim paketinde de temel bilimler mezunlarının daha fazla iş bulmasına gayret göstereceğiz" ifadesini kullandı.

Etiketler : "Çok - Daha - Güçlü - Bir - Yapıya - Kavuşacak" -
İlginizi çekebilecek diğer haberler