"Davutoğlu Hükümeti, Bir Kez Daha Kandırılmak Üzeredir"

Hükümet'in AB ile "mülteci anlaşması" yaptığını ifade eden MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, "Maalesef Davutoğlu hükümeti, AB tarafından bir kez daha kandırılmak üzeredir" dedi.

12-03-2016


MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. "AKP'nin Çözüm Süreci ile açtığı yaradan, hala kan ve cerahat akmaya devam ediyor. Yeni anayasa, hendekleri bir daha açılmamak üzere kapatmalı" diyen Ayhan, yeni anayasa sürecinde tüm siyasi partilere düşen görevin, terör örgütünün tekrar dirilmesine engel olmak, memleketin her köşesinin vatan toprağı olduğu gerçeğini hatırlatmak olduğunu kaydetti. MHP'nin, yeni Anayasa sürecinde milletin kendilerine yüklediği görevin, öncelikle parti ve tabanın hassasiyetleri dikkate alarak sonuna kadar katkı sunmaya devam edeceğini anlatan Ayhan, "HDP'lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla ilgili fezlekeler gelirse, gerekçeleri iyi incelenip dokunulmazlıkların kaldırılması ve Türk yargısı önüne çıkarılmaları konusunda hassasiyetimiz kamuoyunca bilinmektedir" dedi.

Hükümet'in AB ile "mülteci anlaşması" yaptığını ifade eden Ayhan, şu görüşleri dile getirdi:
"Maalesef Davutoğlu hükümeti, AB tarafından bir kez daha kandırılmak üzeredir. Mülteci krizinin yükü Türkiye'nin sırtına yüklenmekte, karşılığında AB tarafından hiçbir zaman hayata geçirilmeyecek vaatler verilmektedir. Sayın Başbakan, Kayserili pazarlığı yapıldığını itiraf ediyor. Türkiye'ye önümüzdeki iki yıl içinde verileceği söylenen ilave 3 milyar avro sayesinde anlaşmaya varıldığını ima ediyor. Sayın Başbakan Kayserililer'e hakaret ediyor. Kayserili kardeşlerimiz o görüşmelerde olsaydı, eminim şu teklifi yapardı; '3 milyar avroyu biz verelim, 3 milyon mülteciyi siz alın'. Mülteci başına bin avro ile hangi maliyeti karşılayacaksınız? AB, Yunanistan'ın Türkiye'ye iade edeceği her bir kaçak mülteciye karşılık, Türkiye'den bir mülteci alacaksa niçin Yunanistan'dakileri almıyor? Peki AB'ye geçmeye çalışmayan mülteciler, ilanihaye Türkiye'de mi kalacak? Türkiye, AB'nin mülteci kampı mı yapılıyor? Hangi Kayserili vatandaşımız '3 milyar avro daha alacağım' diye böyle bir anlaşmaya taraf olur? AB ile varılan anlaşma hakkında ivedilikle TBMM'de ayrıntılı bilgilendirme ve görüşme yapılmalı. " 

Mülteci sorunu nedeniyle Türkiye'nin katlandığı ekonomik ve sosyal maliyetin, kaldırabileceğinin ötesinde olduğunu savunan Ayhan, 2,5 milyondan fazla Suriyeli dahil edildiğinde kişi başına milli gelirin 8 bin doların altına düştüğünü söyledi.

Ayhan, "AKP yönetimi, ekonomik performansını Sayın Erdoğan'a beğendiremiyor. Sayın Cumhurbaşkanı, Hükümet'in ekonomik performansını ağır dille eleştirmiş, döviz rezervini erittiğini ifade etmiştir. Doğrudur, Türkiye, ilk kez bu büyüklükte rezerv erimesi yaşamıştır. Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı son bir hafta içinde yaptığı açıklamalarla mali sektöre darbe vuruyor. Faiz tartışması yeni bir boyut kazanıyor. Cumhurbaşkanı 'indirin' derken, Sayın Şimşek faizlerin yüzde 16'nın altına düşürülemeyeceğini savunmuştur" dedi.

Bu yılın bütçesini, "örtülü bütçe" olarak tanımladıklarını belirten Ayhan, "2015 yılı bütçesinde 33 milyar liralık ödenek üstü harcamalar var. Ödenek üstü harcamalar varsa bütçe kanununa uyan yok demektir. 2014'te bir milyar lira olan örtülü ödenek harcaması, 1 milyar 773 milyon liraya ulaşıyor. 14 yılda neredeyse 17 kat artan bir örtülü ödenek harcaması, AKP hükümetlerinin örtülü işlerini ortaya koyuyor. Sayın Başbakan, Beştepe ile Hamamönü'ne sıkışmış iken saray danışmanları tarafından hırpalanmaktadır" görüşünü ileri sürdü. Ayhan, son zamanlarda iflas ertelemelerin yoğunluk kazandığını, şehir değiştirerek bir günde yapılan iflas ertelemelerinin ciddi bir sıkıntıya işaret ettiğini söyledi.

İlginizi çekebilecek diğer haberler