"Durumları Her Geçen Gün Kötüye Gidiyor"

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, "Ataması yapılmayan öğretmenlerimizin, kendilerinin de ailelerinin de maalesef psikolojik durumları, sosyal durumları her geçen gün kötüye gidiyor" dedi.

25-08-2015


Hakverdi, TBMM'de atama bekleyen tarih öğretmenleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, 4 Temmuz 2015'te gerçekleştirilen sınava 417 bin 480 atama bekleyen ve ataması yapılmayan öğretmenin girdiğini aktardı. Hafta sonunda ise 37 bin öğretmenin atamasının yapılacağının açıklandığını dile getiren Hakverdi, Milli Eğitim Bakanlığı'nın ise 115 bin 420 öğretmene ihtiyaç olduğunu duyurduğunu anımsattı. Söz konusu 37 bin kişi içerisinde hangi branşlardan ne kadar alım yapılacağının ise açıklanmadığını dile getiren Hakverdi, "Artık öğretmenlerimize piyangodan ne çıkarsa razı olacaklar" değerlendirmesinde bulundu. 

 

"Eğitim sisteminin 13 yıldır deney tahtası gibi görüldüğünü, öğretmenlerin ve öğrencilerin de kobay gibi kullanıldığını" öne süren Hakverdi, "Peki bu elleri öpülesi öğretmenlerimizin yetiştireceği evlatların hali ne olacak? Öğretmenlerimizin hali ne olacak? Bu ülkenin geleceği ne olacak? Biz 13 yıldır karanlık içerisindeyiz, belirsizlik içerisindeyiz" diye konuştu. 

 

Atamasının yapılmasını bekleyen öğretmenlerin aileleriyle birlikte 1,5 milyon kişiyi bulduğuna dikkati çeken Hakverdi, ücretli öğretmenlik uygulamasıyla öğretmenlerin bin lira ücretle çalıştırıldığını, formasyon için ise öğretmen adaylarından 2'şer bin lira ücret alındığını söyledi. 

 

Son olarak, ataması yapılmadığı için bir süredir vekil öğretmenlik yapan İngilizce Öğretmeni Selma Koşan'ın intihar ettiğini anımsatan Hakverdi, "Ataması yapılmayan öğretmenlerimizin, kendilerinin de ailelerinin de maalesef psikolojik durumları, sosyal durumları her geçen gün kötüye gidiyor. Bizim artık bu öğretmenlerimize sahip çıkmamız gerek" dedi. 

 

Hakverdi'nin konuşmasının ardından, atama yapılmayı bekleyen tarih öğretmenleri Hatun Ayyıldız ve Cengiz Irmak yaşadıkları sorunları dile getirirken, öğretmenlerin avukatı Ertuğrul Cem Cihan ise buna ilişkin yasal girişimlerde bulunduklarını anlattı.

Etiketler : "Durumları - Her - Geçen - Gün - Kötüye - Gidiyor" -
İlginizi çekebilecek diğer haberler