"Enflasyon Düşüş Trendine Girdi"

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "TÜFE yıllık 9,16, ÜFE ise 9,75 olarak gerçekleşti. Tahminlerimiz doğrultusunda enflasyonun Haziran ayı itibariyle düşüş trendine girdiğini görüyoruz" dedi.

04-07-2014


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "TÜFE yıllık 9,16, ÜFE ise 9,75 olarak gerçekleşti. Tahminlerimiz doğrultusunda enflasyonun Haziran ayı itibariyle düşüş trendine girdiğini görüyoruz" dedi.

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Haziran ayı enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. TÜFE'nin yıllık 9.16, ÜFE'nin ise 9.75 olarak gerçekleştiğini söyleyen Zeybekci, "Tahminlerimiz doğrultusunda enflasyonun Haziran ayı itibariyle düşüş trendine girdiğini görüyoruz. Konjonktüre bağlı jeopolitik gelişmelere rağmen bu trendin yakalanması çok önemlidir ve bu trend Temmuz ayında da ivme kazanarak sürecektir" dedi.      

 

"Enflasyonu düşürmek ve fiyat istikrarını korumak üzere faiz aracının kullanılmasına yönelik çekincelerimizi hep söyledik" diyen Bakan Zeybekci, şöyle konuştu:

"Sağlıklı büyüme ve istihdam  hedefini merkeze koyarak politika üretmenin tek çıkar yol olduğunu hep dile getirdik. Dün, ABD Merkez Bankası Başkanı Yellen: 'faiz politikası, finansal istikrara değil istihdama odaklanmalıdır, ekonomik dinamizme odaklanmalıdır' dedi. ABD merkez bankası Başkanı, finansal istikrarı, faiz oranlarıyla düzenlemeye çalışmanın hem enflasyonda ve hem de istihdamda kötü etki yaratabileceğini açıklıkla ifade etti.  Bu açıklama temelde bizim hep söylediğimiz faiz silahının hem ekonomide durgunlaşma hem de maliyet enflasyonu ortaya çıkarma riski taşıdığı söylemiyle birebir örtüşüyor."

 

Enflasyonun taleple ilgili kısmını düzenlemek için faiz dışındaki araçların olduğunu ve bunları halihazırda Hükümet olarak kullandıklarını belirten Zeybekci, kredi kartlarında ve kredilerde yapılan düzenlemelerin, bankaların kredi portföyünün tüketimden üretim ve ihracata doğru yönlendirilmesine yönelik tedbirleri aldıklarını söyledi. Zeybekci, "Bireysel emeklilik sistemi vasıtasıyla tasarrufların arttırılması da bu kapsamda çok etkili oldu. Yani ekonomi için kullanılacak kaynak birikiminin önünü açarak da tedbir alınabiliyor talep kısmında da. Bunu Hükümet olarak çok başarılı olarak da yaptık, yapmaya da devam ediyoruz" dedi.

 

"Enflasyonu istihdamın, üretimin önüne koyduğumuz zaman ortaya ciddi sorunlar çıkabilir" diyen Zeybekci, şöyle devam etti:

"Bakın, önceki gün AB işsizlik oranları açıklandı. Biliyorsunuz Euro bölgesinde enflasyon çok düşük, 0,5 (yarım) puan seviyelerinde. Mayıs ayında AB'de işsizlik yüzde 10,3 oldu. Bu oran yüzde 10'un üzerinde seyrediyor uzun zamandır. Ama burada asıl dikkati çekeceğim husus genç işsiz oranı. AB'de 25 yaş altı işsizlik Mayıs'ta yüzde 22,2 oldu. İspanya'da yüzde 54, İtalya'da yüzde 43, Portekiz'de yaklaşık yüzde 35 olmuş genç işsiz oranı. Rusya, Almanya, İngiltere ve Fransa'dan sonra Avrupa'daki 5. büyük işgücüne sahip Türkiye'de ise AB ortalamasının çok altında yüzde 16,7 seviyesinde. Bizim burada odaklanmamız gereken, önceliklendirmemiz gereken kısım burası olmalı diye düşünüyorum. Ekonomiyi canlı tutmak, ihracata yönelik üretimi ve sağlıklı büyümeyi gerçekleştirmek.

 

İç talep kaynaklı büyüme yerine ihracata dayalı büyümeye geçtiğimizi, ihracatın ekonomiyi güçlü tutmanın en önemli aracı haline geldiğini ve ekonominin temel sürükleyicisi olduğunu hep söyledim. Bunun için Merkez Bankası'nın da bu doğrultuda piyasanın önünde, cesur adımlarla ihracatı destekleyici adımlar atması yönündeki beklentimizi sürdürdüğümüzü de ifade etmek istiyorum. Bu doğrultuda, enflasyonda yıl sonu hedeflerimizi yakalayacağımıza olan inancımı bir kez daha ifade ediyorum."

EHA

Etiketler : "Enflasyon - Düşüş - Trendine - Girdi" -
İlginizi çekebilecek diğer haberler