"Esed, Yargılanmaktan Kaçamayacaktır"

Yüksek Müzakere Kurulu (YMK) Genel Koordinatörü Riyad Hicab, "Halkımıza belirtmek isterim ki; Beşar Esed yönetimde kalmayacaktır, yargılanmaktan kaçamayacaktır" dedi.

20-04-2016


Yüksek Müzakere Kurulu (YMK) Genel Koordinatörü Riyad Hicab, Beşar Esed oldukça Suriye’de çözümün mümkün olmayacağını söyledi. Hicab, Cenevre müzakerelerinin hedefinin "Geçici Yönetim Kurulu teşkil edilmesi" olduğunu belirterek bu Kurul’da suçlulara yer olmadığını söyledi. Hicab, "Halkımıza belirtmek isterim ki; Beşar Esed yönetimde kalmayacaktır, yargılanmaktan kaçamayacaktır" dedi. Esed rejiminin "ulusal birlik hükümeti" yönündeki önerisini boş laf ve hayal olarak niteledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilci Steffan De Mistura’dan Suriye’de siyasi geçiş için bir takvim istediklerini ifade eden Hicab, rejimin ayak sürüdüğünü ve çözüm istemediğini kaydetti. Çünkü "Rejim siyasi çözümün sonu getireceğini biliyor" dedi. İçinde Esed olan herhangi bir anlaşmayı kabul etmeyeceklerini belirtti. Esed’in bir savaş suçlusu olduğunu ve yaptıklarının hesabını vermek üzere yargı önüne çıkarılması gerektiğini ifade etti.

Ateşkes anlaşmasının insani yardımların ulaşması için yapıldığını dile getiren Hicab, Esed rejiminin ateşkese uymadığını, Suriye’de yardıma muhtaç olanların sadece yüzde 6’sına yardımların ulaştığını söyledi. 

Görüşmelerin başlamasından buyana Suriye halkının acılarının katlanarak arttığını ifade eden Hicab şunları kaydetti:
"Terörist Hizbullah milisleri, Medaya’dan çıkmak isteyen gençlerin çıkmasını engelleyerek açlıktan ölmesine neden oldu. Rusya ve İran Esed rejiminin işlediği suçlara iştirak etmiştir."

Halkın kuşatma altında olduğu bu durumda müzakerenin mümkün olmadığını vurgulayan Hicab, ateşkes başladığından beri Esed rejimin hiçbir tutukluyu serbest bırakmadığını belirtti. Hicab sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bir milyon 700 bin kişi kuşatma altında tutuklu gibi yaşıyor. Suriye'de yaşananları Naziler bile yapmadı." 

Hicab, uluslararası güçlerin kuşatma altındaki Suriyeliler'e süt dahi ulaştıramazken, "Suriye’de siyasi geçiş sürecinin garantisi nasıl olacaktır" diye sordu. Esed rejimi ve müttefiklerinin Halep’i kuşatma girişimi hususunda uyarıda bulunan Hicab, İran’ın 23. Zırhlı Birliği savaş için Suriye’ye gönderdiğine dikkati çekti. 

Rusya’nın gönderdiği silahlara ek olarak, İran’ın Suriye’ye sürekli, silah, teçhizat ve asker yolladığını belirterek, Suriye halkının kendini savunmak için silahlanmasına engel olunduğunu söyledi. ABD ve Suriye’nin dostlarının yaptığı askeri yardımın, Rusya ve İran’ın rejime yaptığı askeri yardımın yüzde yirmisi kadar olduğunun altını çizdi.

İlginizi çekebilecek diğer haberler