"Evrensel Sözlere Karşı Olumsuz Tavır Takınmıştır"

MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, "Rusya fair play, FIFA ve UEFA kurallarına, söylemlerine, evrensel sözlere karşı olumsuz tavır takınmıştır" diye konuştu.

10-12-2015


MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından Rusya Futbol Birliği yönetiminin, Rus futbol kulüplerine kış kampı programlarını Türkiye'de yapmamalarını tavsiye ettiğini anımsattı. Rusya Voleybol Federasyonu'nun da Türk voleybol takımlarıyla oynanacak maçların daha ileri tarihe alınması talebiyle Avrupa Voleybol Federasyonu'na resmi başvuru yaptığını belirten Sancaklı, Rusya Spor Bakanı ve Futbol Federasyonu Başkanı Vitaly Mutko'nun, Rus kulüplerinin Türk oyuncularıyla sözleşme imzalamasını yasakladığını, Ocak ayında başlayacak futbol transfer döneminden itibaren yasağı hayata geçireceklerini kamuoyuna duyurduğunu söyledi. Sancaklı, "Bunlar yanlış tutumlardır. Spor dostluğu ilerletmede, ülkeler arasında ilişkilerde yakınlaştırıcı rol oynamalı. Rus yetkililerin bu tutumları, ne sporun ruhuna uygundur ne de fair play kurallarıyla bağdaşır" diye konuştu.

Rusya'nın yanlış karar ve uygulamalarının olumsuz sonuçlarının hissedilmeye başlandığını ifade eden Sancaklı, kamp yasağı nedeniyle spor turizmi sektörünü ciddi kayıpların beklediğini savundu. Antalya bölgesinin 2013'te bin 300 ayrı futbol takımının kampından 50 milyon avro, 2014 Ocak-Nisan döneminde 2 bin 500 kamptan yaklaşık 100 milyon avro gelir elde ettiğini, 2015 yılı için ise 200 milyon avro gelir beklendiğini belirten Sancaklı, turizm sektörü yetkililerinin beyanlarına göre spor gelirinin bu yıl yaklaşık yüzde 70 azalacağını kaydetti.

Sancaklı, Rus kulüplerinin Türk oyuncularıyla sözleşme imzalamasının yasaklanmasının kabul edilebilir olmadığını vurgulayarak, "Türk futbolcularının futbol oynama hürriyetlerini kısıtlayan, Türkler'e karşı ayrımcılık içeren, aynı zamana spora siyaset bulaştırılması anlamına gelen bu tutum, FIFA ve UEFA talimatlarına aykırıdır" görüşünü dile getirdi. FIFA hükümlerinde "Herhangi bir ülkeye, kişiye veya insan topluluğuna karşı köken, cinsiyet, dil, din, siyasi görüş veya herhangi bir sebepten dolayı türü ne olursa olsun ayrımcılık yapmak kesinlikle yasaktır ve ayrımcılık yapanların üyeliği askıya alınır veya ihraç edilir" ifadesi bulunduğuna işaret eden Sancaklı, ayrıca FIFA talimatlarının futbolun her bir üyesinin işlerini devletler veya hükümetler de dahil üçüncü kişilerin etkisi altında kalmadan bağımsız yapmaları gerektiğini belirttiğini hatırlattı.

Spora siyasetin karıştırılmaması gereği kuralının dünyada her yerde olması gerektiğini belirten Sancaklı, "Rusya'nın dostça olmayan tutumuna karşı Türkiye'de ilgililerin vurdumduymaz tavrı da anlaşılabilir değil. Sportif konular ciddi işlerdir, oyun diye geçiştirilemez. Hele hele sporu bilmeyen, alandan gelmeyen kişiler tarafından idare edilemez. Bir an evvel Türk oyuncularının, kulüplerinin ve spordan gelir elde eden yan sektörlerin haklarını aramak için gerekli adımların FIFA, UEFA ve tüm ilgili kurumlar nezdinde atılması ve kamuoyuna tatmin edici bilgilerin verilmesi gerekmektedir. Rusya fair play, FIFA ve UEFA kurallarına, söylemlerine, evrensel sözlere karşı olumsuz tavır takınmıştır" diye konuştu.

İlginizi çekebilecek diğer haberler