"Golan Suriye'nindir Ve Hep Öyle Kalacak"

İsrail Başbakanı Benjamin Netenyahu’nun "Golan’dan asla vazgeçmeyeceğiz" şeklindeki sözlerinin uluslararası kanunlara aykırı olduğunu belirten YMK Sözcüsü Riyad Nasan Aga, "Golan Suriye’nindir ve hep öyle kalacak" dedi.

20-04-2016


Cenevre’de Suriyeli muhalifler adına müzakereleri yürüten Yüksek Müzakere Kurulu (YMK) Sözcüsü Riyad Nasan Aga, İsrail Başbakanı Benjamin Netenyahu’nun, işgal altındaki Golan tepeleriyle alakalı açıklamalarına cevap verdi.

Netenyahu’nun  "Golan’dan asla vazgeçmeyeceğiz" şeklindeki sözlerinin uluslararası kanunlara aykırı olduğunu belirten Nasan Aga, "Golan Suriye’nindir ve hep öyle kalacak" dedi. Bütün dünya’nın, Golan tepelerinin Suriye toprağı olduğunu kabul ettiğini vurgulayan Nasan Aga, "İşgalci İsrail, hiçkimseyi işgal ettiği Arap topraklarının kendisine ait olduğu konusunda ikna edemez" şeklinde konuştu.

Öte yandan, Arap Birliği, İsrail’in Golan tepeleriyle ilgili yaptığı açıklamayı reddetti. Birlik tarafından yayınlanan açıklamada, "Golan, Suriye toprağıdır" denildi. Arap Birliği, Netenyahu’nın açıklamasını, "İsrail’in uluslararası kanunlara rağmen sürekli tekrarladığı yeni bir gerginliği tırmandırma çabası" olarak niteledi. 

Arap Birliği, açıklamada şu ifadelere yer verdi:
"Arap Birliği, Golan tepelerinin bir Arap toprağı olduğunu ve Arap topraklarının bu parçasının Suriye halkı yönetiminde olması gerektiğini bir kez daha teyit etmektedir."

Arap Birliği tarafından yapılan açıklamada, ayrıca, İşgalci İsrail hükümetine, Golan tepelerindeki işgalini sürdürmek için Suriye’nin içinde bulunduğu durumu kullanmama uyarısı yapıldı.

Etiketler : "Golan - Suriye'nindir - Ve - Hep - Öyle - Kalacak" -
İlginizi çekebilecek diğer haberler