"Türk Milleti 257 Devlet, 16 İmparatorluk Kurdu"

5000 yıllık medeniyet tarihinde Türk Milleti’nin 257 devlet, 16 imparatorluk kurduğuna vurgu yapan AK Parti Hatay Milletvekili Ecz. Hacı Bayram Türkoğlu, Türk Milleti 5000 yıldır insanlık tarihinde etkin olarak yerini almıştır" dedi.

24-05-2016


AK Parti Hatay Milletvekili Ecz. Hacı Bayram Türkoğlu, "Ahilik Haftası" münasebetiyle bir mesaj yayınladı. 5000 yıllık medeniyet tarihinde Türk Milleti’nin 257 devlet, 16 imparatorluk kurduğuna vurgu yapan Milletvekili Türkoğlu, "Türk Milleti tarihinde kazandığı şanlı zaferleri, fethettiği coğrafyalara kattığı sosyal ve kültürel değerlerle taçlandırmıştır. İşte bu yüzdendir ki; Türk Milleti 5000 yıldır insanlık tarihinde etkin ve yetkin bir aktör olarak yerini almış ve ecdadından devraldığı kültürel ve manevi mirası gelecek nesillere aktarmıştır. Ahilik anlayışı da, bu kültürel değerlerimizin mihenk taşlarındandır" dedi. 

Ahilik geleneğinin 13. Yüzyılda Ahi Evran’a kadar varan bir geçmişinin olduğunu ifade eden Türkoğlu, Ahilik Anlayışının temsilcisi olan Ahilik Teşkilatının, esnaf ve sanatkârları ahlaki ve felsefi değerler ve ilkeler etrafında birleştirmek suretiyle, Anadolu’da birlik ve bütünlüğün sağlanması ve İslam Medeniyeti’nin inşası gibi çok önemli bir misyonu üstlendiğini belirtti. 

Milletvekili Türkoğlu Ahilik Teşkilatı'nı, bilgi ve ilim, birlik ve dayanışma, hoşgörü ve tevazu, dürüstlük ve cömertlik, sevgi ve dostluk, yardımseverlik gibi nice ahlaki ve felsefi değer varlıklarını içinde barındıran ve Türk-İslam kültürünü yansıtan bir esnaf teşkilatı olarak nitelendirdi. 

Ahilik Teşkilatı''nı ticaret ile ahlakı buluşturan bir hayat felsefesi olarak nitelendiren Türkoğlu, "Modern çağda sanki yeni kavramlarmış gibi ortaya konan iş ahlakı, müşteri odaklılık gibi değerler, zaten Ahilik Teşkilatı'nın mayası, özüdür. Esnaf ve sanatkârın piri Ahi Evran Veli’nin 'Akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir' düsturuyla ticaret ahlakı, yardımlaşma ve dayanışma gibi ilkelere dayanan felsefesi, günümüzde de esnaf ve sanatkârlarımıza yol göstermekte, ticaret erbabına kılavuzluk etmektedir" dedi. 

Milletvekili Türkoğlu mesajını şu sözlerle tamamladı:
"Başta Ahi Evran-ı Veli olmak üzere, Hakk’a irtihal eden tüm ahilerimizi ve ustalarımızı rahmet ve şükranla anıyor; asırlardır koruya geldiğimiz ecdat yadigârı, ata mirası ahilik geleneğinin taçlandırıldığı Ahilik Haftası’nı gönülden kutluyor, iş hayatımıza Ahilik ilke ve esaslarının hâkim olması temennisiyle, tüm esnaf ve sanatkârlarımıza hayırlı ve bereketli kazançlar diliyorum."

Etiketler : "Türk - Milleti - 257 - Devlet - - 16 - İmparatorluk - Kurdu" -
İlginizi çekebilecek diğer haberler