"Türkiye, Hukukun Kaybolduğu Bir Ülke Haline Geldi"

MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin uzun süredir hukukun, adaletin kaybolduğu bir ülke haline geldiğini ileri sürdü.

03-03-2016


MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'nin uzun süredir hukukun, adaletin kaybolduğu bir ülke haline geldiğini ileri süren Ayhan, Cumuhrbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın ülke siyasetine ve hatta yargıya istikamet çizme anlamına gelebilecek açıklamalarının millete ve milli iradeye saygısızlık olduğunu belirtti.

 

Kalın'ın hükümet sözcüsü gibi davrandığını ifade eden Ayhan, şöyle konuştu: 

"TBMM'nin yetkisinde olan konularda yapmış olduğu zamansız açıklamalar, bize göre sarayın hükümet üzerindeki vesayetini ve sistemi bir an önce değiştirme konusundaki aceleciliğini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Acaba bu acelenin sebebi nedir? Başbakan AKP'nin yeni liderinin kendisi olduğunu söylerken Saray'dan başkanlık sistemi için ülkeye istikamet çizilmesi, AKP'nin yeni lideri olduğunu iddia eden Sayın Başbakan'a vurulmuş ağır bir darbedir. Başbakan Beştepe ile Hamamönü arasında sıkışıp kalmıştır. Cumhurbaşkanı sözcüsü hükümet sözcülüğüne soyunmuş gibi davranırken Başbakan hala kendini AKP'nin yeni seçilmiş lideri sanmaktadır. Ancak Beştepe-Hamamönü eksenine nasıl sıkışıp kaldığını hiç anlatmamaktadır."

 

Ayhan, iktidarın izlediği dış politikayı eleştirerek, Türk dış politikasının muhtarlar toplantısında ayaküstü söylenen sözler ve nutuklarla şekillendiğini öne sürdü.

 

Konuşmasında yeni anayasa çalışmalarına da değinen Ayhan, "Basında çıkan haberlerde Sayın Cumhurbaşkanı'nın anayasa taslağı hazırlamak üzere başdanışmanlardan oluşan 20 kişilik özel bir komisyon oluşturduğu söyleniyor. AKP'nin bu taslağı Meclis'ten çıkarmak için mücadele edeceği anlaşılmaktadır. Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun önünü kendi öncelikleriyle tıkayarak, geçen dönemde olduğu gibi bu dönemde de çalıştırmayarak, milli iradeyi by-pass etme, yeni anayasayı bir uzlaşma ile değil, 12 Eylül anayasası gibi dayatma ile milletin önüne getirme gayreti sezilmektedir" diye konuştu.

 

Ayhan, ayrıca AK Parti'nin terör konusunda şaşırdığını savundu. Ayhan, iktidarın Güneydoğu'da Temmuz ayından bu yana yaşanan olaylarda kendi sorumluluğunu görmezden geldiğini söyledi. Ayhan, "Davutoğlu'nun yapması gereken, uçağa çözüm süreci için ortaya saldığı akil adamları doldurup doğrudan Sur'a, Cizre'ye, İdil'e, Yüksekova'ya götürmesi ve buralarda birlikte yaptıkları rezaletin sonucunun ne olduğunu göstermesidir" ifadesini kullandı.

 

Ayhan, AK Parti'nin denetimden kaçmak için Meclisi Sayıştay raporları olmadan bütçe görüşmeleri yapmaya zorladığını, bunun bir hak gasbı olduğunu kaydetti.

Etiketler : "Türkiye - - Hukukun - Kaybolduğu - Bir - Ülke - Haline - Geldi" -
İlginizi çekebilecek diğer haberler