"Türkiye'yi Yüksek Gelir Grubuna Hızla Taşıyacağız"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, Yapılacak reformlarla da Türkiye'yi orta gelir grubundan yüksek gelir grubuna hızla taşıyacağız" dedi.

12-03-2016


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, 2016 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı ile 2014 yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanun Tasarısı'nın kabul edilmesine yönelik açıklamalarda bulundu.

Vedat Demiröz, yaptığı yazılı açıklamada, faize gitmeyen her kuruşun vatandaşa hizmet olarak geri döndüğünü belirtti. Bunun AK Parti hükümetlerince hazırlanan 14'üncü bütçe olduğunu kaydeden Demiröz, şunları ifade etti:
"2016 bütçesi, seçim döneminde vatandaşlarımıza verdiğimiz ve şu ana kadar birçoğunu yerine getirdiğimiz vaatlerin yansıtıldığı, hizmet odaklı bir bütçedir. 2002 yılında bütçenin yüzde 43,2'si faize giderken, 2016 bütçesinde faiz gideri 9,8 olarak hedeflenmiştir. Faize gitmeyen her kuruş vatandaşa hizmet olarak geri dönmektedir. Etrafımızdaki belirsizliklere rağmen 2015 yılının ilk 3 çeyreğinde yüzde 3,4 oranında bir büyüme kaydedilmiştir. Yıl sonunda ise yüzde 4 civarında bir büyümenin olması beklenmektedir.

Yine Kredi Derecelendirme Kuruluşu (Fitch), Türkiye için 2016 yılı büyüme beklentilerini yüzde 3'den yüzde 3,5'e yükseltmiş ve 2015'den gelen güçlü verilerin yakın vadede ekonomik ivmede artışa işaret ettiğini bildirmiştir. Ayrıca sanayi üretimi 2016 yılına iyi bir başlangıç yapmıştır. TÜİK verilerine göre, sanayi üretimi Ocak ayında yüzde 3,6 oranında artmıştır. Bütün bu gelişmeler gösteriyor ki istikrar ve güven ortamıyla beraber bu olumlu göstergelerin ekonomiye yansımalarını önümüzdeki günlerde göreceğiz. Yapılacak reformlarla da Türkiye'yi orta gelir grubundan yüksek gelir grubuna hızla taşıyacağız."

İlginizi çekebilecek diğer haberler