''PKK Örgütünü Terör Örgütü Olarak İlan Edin''

Kendisinden randevu talep eden DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ile görüşme konusunu gündeminden düşürmediğini belirten Başbakan Erdoğan, kendilerine, gelin PKK örgütünü, terör örgütü olarak ilan edin'' dedi.

12-06-2009


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kendisinden randevu talep eden DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ile görüşme konusunu gündeminden düşürmediğini belirterek, ''(Başbakan bizi kabul etmiyor) diyorlar. Ben de diyorum ki kendilerine, gelin PKK örgütünü, terör örgütü olarak, dünya ilan etti. Siz de bunu bir terör örgütü olarak ilan edin'' dedi.

Erdoğan, NTV'nin canlı yayınında Ankara Temsilcisi Murat Akgün'ün sorularını yanıtladı. Terörle mücadele ve Kürt sorunuyla ilgili olarak çözüm sürecine yönelik olumlu mesajları verildiğinin belirtilerek, yeni süreci hızlandırıcı bir inisiyatif düşünüp düşünmediği sorusuna Erdoğan, 2005'te Diyarbakır'a bir seyahatinin olduğunu anımsattı.

Kürt kökenli vatandaşların meselesinin, "benim meselem" olduğunu diyerek ortaya koyduğunu belirten Erdoğan, bu konuya partilerini kurarken, programlarında özel yer verdiklerini anlattı. "Bu konuya ister 'Kürt meselesi', 'Kürt sorunu' diyin, 'ister Güneydoğu sorunu' diyin, bu soruna yönelik olarak partimizin programındaki yeri budur" diyen Erdoğan, bunun sosyoekonomik çözümünden tutun, sosyokültürel sorunların çözümüne varıncaya kadar konuyu ele aldıklarını vurguladı.

2005'te Diyarbakır'a gittiğinde o ana kadar özelikle ekonomik alanda attıkları adımları açıkladığını belirten Erdoğan, bundan sonraki sürecin de nasıl devam edeceğini ifade ettiğini anımsattı. 79 yıllık tarihe bakıldığında, bölgede kendilerinin yaptıkları yatırımın, kendilerinden önce dönemle kıyaslanamayacağını bildiren Erdoğan, bu yatırımların her alanı kapsadığını belirtti.
"Kendilerinin de bu noktada farklı yerlere kanalize edilen bir psikolojik baskı altında tutulduklarını görüyoruz" diyen Erdoğan, Akgün'ün, "kendileri derken" sözleri üzerine, "oradaki Kürt kökenli vatandaşlarımın... Nedir, kimlik siyaseti noktasında, kimlikleri tanınmıyor, bir defa böyle bir şey söz konusu değil" dedi.

Bu noktada, kendisini alt kimlik olarak Türkiye'yi oluşturan tüm etnik unsurları her zaman saygıyla karşıladığını söylediğini, bunu da AK Parti'nin politikası olduğunu belirten Erdoğan, "Üst kimlik olarak da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını hep beraber benimseyeceğiz, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı da bizim çatımızdır, burada bütünleşeceğiz. Ama benim, Türk kardeşim, Kürt kardeşim, Laz, Çerkez, Gürcü, Abaza, Arnavut, Boşnak, aklınıza ne gelirse, ülkemde yaşayan her etnik unsur saygındır. Bunu bütün etnik unsurlar da böyle anlamalıdır" dedi. "Yaradılanı, yaratandan ötürü severiz" anlayışına işaret eden Başbakan Erdoğan, bu anlayışı da hep ifade ettiğini söyledi.

Bölgeye de çok sık ve rahat giden bir siyasi parti lideri olduğunu anlatan Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:
"Biliyorsunuz, en son TRT 6 ile önemli bir adım atıldı. Dillerini öğrenme noktasında önemli adım atıldı, kursların açılması v.s. Örneğin, cezaevlerinde kendi ana dillerini konuşamadıklarını söylediler. Bunu çözmüş bulunuyoruz. Bakanlar Kurulu kararı çıkmış vaziyette, böyle bir durum var. Bütün bunlarla beraber, bu eksikleri, bu sıkıntıları gideren bir iktidar iş başında.
Kürt kökenli vatandaşım, benim kardeşimin. Şu anda onun meselesi, onun sorunu benim meselem, iktidarımın meselesi. Bizler birçok şeyleri yaptık. Ama şu anda 'Ben kürt kökenli vatandaşlarımın temsilcisiyim' diye ortaya çıkanlar acaba bu uğurda neler yaptılar? Bunu sormak lazım."

"DTP'yi kastediyorsunuz değil mi?" diye sorulması üzerine "mesela" diyen Erdoğan, şöyle devam etti:
"Neler yaptılar, ne gibi ekstra artı değerler getirdiler. Bunları sormak lazım. Fakat biz, laf üretmek yerine, iş üretmek suretiyle bu çalışmalarımız sürdürüyoruz. Ben de şunu söylüyorum, burada muhalefet olarak parlamentonun çatısı altında bulunan DTP şunu yapmalı; iktidara bu konuda ben nasıl yardımcı olurum, gerek bölgeye hizmet götürmede, gerek Kürt kökenli vatandaşlarıma hizmet götürmede. Bunu düşünmesi lazım. Ama onlar bunu düşünmüyorlar. Onlar günlerini eylemler üzerinden nemalanmak suretiyle geçirmeye çalışıyorlar. Bir huzursuzluk ortamın tahrik etmek suretiyle geçirmeye çalışıyorlar. Öbür taraftan 'barış çiçeği uzattık' diyorlar, nasıl barış çiçeği? Molotofkokteyliyle barış çiçeği olur mu? Yapılan toplantılarda bu kadar özgürlükler şunlar bunlar deniliyor, bakıyorsunuz bazı yerlere yaptığımız ziyaretlerde farklı bir mücadelenin, farklı bir eylemin içine giriyorlar. Şehir halkını sindirme politikalarıyla böyle bir yaklaşım barış için olur mu?"

"AHMET TÜRK İLE GÖRÜŞME..."
Erdoğan, "Ahmet Türk ile görüşme olasılığınız söz konusuydu. Bu görüşme tamamen gündemden kalktı mı? Yoksa şu veya bu olursa olabilir mi?" sorusuna da şu yanıtı verdi:
"Hayır. Ben gündemimden filan düşürmüş değilim. Böyle bir talep geldi. Geçen yine bir tv kanalında bana soruldu, orada da cevabını verdim. Biz kendimizi bu noktada bir görüşmeye hazırladığımız esnada, bakıyorsunuz ertesi gün bir haber. Şehitlerimiz... Tekrar bir süreç, tekrar bakıyorsunuz, 6 şehidimiz... Buralarda kalkıp da bunu kınayan DTP, kınarken bir şeyi söyleyemiyor. Bunu ben Meclis'te ilk girdikleri dönemde söyledim. Gelin... 'Çünkü, Başbakan bizi kabul etmiyor' diyorlar. Ben de diyorum ki kendilerine, gelin PKK örgütünü, terör örgütü olarak, dünya ilan etti. ABD'si, AB'si... Her yer ilan etti. Siz de bunu bir terör örgütü olarak ilan edin. İlan ettiğiniz andan itibaren birçok görüşmenin, çok daha farklı bir zemine oturacağını göreceksiniz, bunu bu kadar açık söylüyorum. Ama bunu söyleyemediler. Tam aksine avukatlığına soyundular. Tabii işi zorlaştırıyor. Mesela, 'taraflar silah bırakmalı' diyorlar. Ne demek taraflar silah bırakmalı. Yani bir ülkenin güvenlik gücü, silah bırakır mı? Silahı olmayan bir güvenlik gücü düşünülebilir mi? Böyle bir şey olur mu? Yapılması gereken nedir? Teröriste silah bırak demektir."

"Siz o zaman PKK'dan tek yanlı bir çağrı bekliyorsunuz?" sorusuna Erdoğan, "Tabii. Bu konularla ilgili olarak bu çağrıyı tek yanlı yapması lazım. Güvenlik gücünün görevi, içerde de dışarda da saldırılara karşı, ülkemizin can, mal güvenliğini sağlamaktır" yanıtını verdi. "Silah terörün, ortadan kaldırılmasında tek yol mudur? Diye söylüyorsanız. Bunun tek yol olduğunu hiçbir zaman iddia etmedim" diyen Erdoğan, bu işin diplomatik, siyasi, sosyo-ekonomik, sosyopsikolojik boyutunun bulunduğunu ifade etti.

AF KONUSU
"Bu konunu af boyutu var mı? Hani adı af olmasa bile..." sözleri üzerine Başbakan Erdoğan, göreve geldikten sonra "Eve Dönüş Yasası"nı hazırladıklarını ve bu yasanın yürürlükte olduğunu hatırlattı. Bu yasanın önünü de yine "kendilerinin kestiğini" ifade eden Başbakan Erdoğan, "Bunu teşvik etmiş olsalar. Belki binlerce şu anda bu konuda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bu insanlar, bundan istifade edecekler. Ama bunu da istemiyorlar. Çünkü böyle bir şey başladığında, bir yerde terör örgütünü nemalanma yolları kapanmış olacak" diye konuştu.

Bir soru üzerine, "Eve Dönüş Yasası" üzerinde "oynamalar yapılabileceğini" ifade eden Başbakan Erdoğan, "Ne bileyim daha faydalı hale getirilebilir. Ama biz şu anda yeterlidir' diyoruz" dedi.

Terörle mücadelede kurulacak yeni müsteşarlığın başına bir valinin geleceğinin ifade edildiğinin anımsatılması üzerine Erdoğan, "Şu anda şudur, demem yanlış olur. Gerek İçişleri Bakanımız, gerek bu konuyla ilgili çalışmayı yapan arkadaşlarımızın üzerinde düşündükleri bazı isimler var. Onlar bir havuz olarak değerlendiriliyor. Sonra bana takdim edilecek sonra kararımızı vereceğiz" diye konuştu.

"MECLİS TEMMUZ AYINDA ÇALIŞABİLİR"
Bir başka soru üzerine, "muhalefetin TBMM'yi çalıştırmadığını" ifade eden Erdoğan, bundan dolayı da belki Meclis'i Temmuz ayında kapattırmayacaklarını söyledi. Erdoğan, "Ağustos ayına sarkabilir. Çıkarmamız gereken yasalar var. Mücadelemizi bu noktada veriyoruz. Muhalefet yasama organını çalıştırmamak için gayret ediyor, biz de çalıştırmak için... Önergelerle sürekli ön tıkıyorlar. Çalıştıracağız" diye konuştu.

Etiketler : ''PKK - Örgütünü - Terör - Örgütü - Olarak - İlan - Edin'' -
İlginizi çekebilecek diğer haberler