Gaziantep'e Stadyum

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Gaziantep'te yaptırılacak 33 bin kişilik stadın temel atma törenine katıldı.

24-08-2013


Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Gaziantep'te yaptırılacak 33 bin kişilik stadın temel atma törenine katıldı.

Kılıç, burada yaptığı konuşmada, kentin takımına sahip çıkması ve taraftar sayısının artırılması gerektiğini ifade etti. Gaziantepli ruhunun üst kimlik haline gelmesi gerektiğini, yaptırılan stada herkesin sahip çıkması gerektiğini dile getiren Kılıç, şunları söyledi:
"Stadımız 110 milyon liraya mal olacak. 120 bin metrekare kapalı kullanım alanı bulunacak. Sadece iki haftada bir futbol oynanan bir saha olmayacak. Tribün ve galeri altlarında çeşitli salonları olacak. Çok amaçlı alanlar bulunacak. Güreşten tekvandoya, kareteden boksa aklınıza gelebilecek bütün branşlarda da hizmet verecek. Haftanın yedi günü spor yapılacak. Gaziantep Stadyumu, Gaziantepspor için de yeni gelir kaynağı olacak. Bugün sadece stadyumun temelini atmıyoruz. Yeni bir kentsel dönüşümün temelini atıyoruz."
 
Hükümetin spor alanlarına önemli kaynaklar aktardığına dikkati çeken Kılıç, "2002 yılında ihalesi yapılan spor tesisi sayısı sadece 5'ti. Bugün yurtlar hariç sadece gençlik ve spor yatırımlarının adedi 776. Nereden nereye geldik" dedi. Bu başarının siyasal istikrara dayalı ekonomik istikrarın neticesi olduğunu vurgulayan Kılıç, şöyle devam etti:
"Bugünlerde Türkiye'yi karıştırmak isteyenler, bölgeyi karıştırmak isteyenler var. Bunların yegane emeli, Türkiye'nin ekonomik istikrara dayalı yakaladığı kesintisiz büyüme sürecini sabote etmektir, dinamitlemektir. Çünkü bölgede büyük ve güçlü bir Türkiye'nin varlığından rahatsızlık duyanlar var. Bölgede, bölgesiyle barışık, halkıyla güçlü, genç insan potansiyeli olan bir Türkiye'nin varlığından rahatsızlık duyan var. Bölgede genç nüfusuyla dünyaya örnek bir Türkiye'nin varlığından rahatsızlık duyanlar var. Mısır'daki kıyıma isyan eden Suriye'deki katliama isyan eden bir Türkiye'nin varlığından rahatsızlık duyanlar var. Biz inadına değil Allah rızası için, inadına değil herşeyden önce insan olduğumuz için cana kasta, bu büyük kıyımlara karşı direnmeye devam edeceğiz."
 
Kılıç, sessiz yığınların sesi oldukları için duaları arkalarına aldıklarını, bugüne kadar kimsenin bileklerini bükmeye muvaffak olamadığını kaydetti.
 
"Biz Yaratılanı Yaradan'dan dolayı seviyoruz"
Gaziantep'te sadece stat yapmadıklarını, il merkezinde ve ilçelerde önemli spor ve gençlik merkezleri inşa ettiklerini anlatan Kılıç, bu tesislerle kenti olimpiyatlara sporcu yetiştirme merkezlerinden biri haline getireceklerini bildirdi. Gaziantep'in, yüz binlerce genciyle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde sporcu yetiştirme potansiyeli bakımından da parlayan yıldız olacağını ifade eden Kılıç, "Biz yaratılanı Yaradan'dan dolayı seviyoruz. Kimsenin doğuştan sahip olduğu farklılıklar nedeniyle ayrıştırılmasına rıza göstermiyoruz. Türkü, Kürdü, Arabı, Alevisi, Sünnisi, Doğu'da ya da Batı'da yaşayanı, Kuzey'lisi, Güney'lisi herbirimiz kardeşiz. Tek cümlede birleşmişiz; tek vatan, tek devlet, tek bayrak, tek millet. Bundan ötesi yok" diye konuştu.
 
İstanbul'da, Türk Telekom Arena Stadı ile Galatasaray taraftarını buluşturduklarını hatırlatan Bakan Kılıç, Şükrü Saraçoğlu Stadı'nı farklı bir yöntemle inşa ettiklerini, stadın yıkılıp yeniden inşa edilmesine ve Fenerbahçe Kulubü'nün Topuk Tesisleri'ne kavuşmasına büyük destek verdiklerini söyledi. Trabzon'da da Akyazı projesini canla başla desteklediklerini dile getiren Kılıç, "Diğer yandan Beşiktaş Stadyumu'nun bulunduğu yerde yıkılıp yeniden yapılmasına destek veriyoruz. Bütün engelleri kaldırıyoruz. Bu hamle tarafsız başarı öyküsünün hamlesidir. Bu hamle Türk sporuna, Türkiye'nin gençlerine, Türk insanına verdiğimiz değerin göstergesidir" dedi.
 
Bakan Fatma Şahin
Gaziantep'e yapılacak stadyumunun temel atma töreninde konuşan Bakan Fatma Şahin, spor ve sanatın bir ülkenin kalkınmasında eğitim, sağlık ve ulaştırma kadar önemli olduğunu söyledi. Spor merkezlerinin en temel alanlardan biri olduğu belirten Şahin, "Sevgili çocuklar, sizler bizim geleceğimizsiniz, istiklalimiz, istikbalimizsiniz. Çok güzel bir atasözü var; 'sağlam kafa sağlam vücutta bulunur' diye. Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür, aklen, bedenen ve ruhen sağlıklı bir şekilde sizleri yetiştirmek, sizin bize olduğu gibi bizim de bu topluma olan emanetimizdir. O yüzden bütün gücümüzle Sayın Başbakan'ımızın talimatıyla, değerli bakanlarımın takibiyle bu güzel eseri gazi şehrimize kazandırmanın büyük bir onurunu ve şerefini yaşıyoruz" diye konuştu.
 
Spor ve gençlik alanındaki projeleri önemsediklerini vurgulayan Şahin, "Ustalık döneminde devlet bakanlıklarının kapatılıp icracı bakanlıklara dönüştürülmesinde en önemli vizyon işimiz spor ve gençlik alanında oldu. Kalkınma Bakanı'mızın Ankara’da verdiği destekle, vizyon ve ufukla bu bakanlık büyük bir yatırım bakanlığına dönüştürüldü. İdari ve mali olarak güçlendirildi, büyük şehirlerde büyük enerjiye, büyük bir yatırıma, büyük bir sinerjiye dönüştü" dedi.
 
"Spor Bir Yaşam Şeklidir"
Temeli atılan stadyumun modern şekilde tasarlandığını belirten Şahin, engelli koltuklanının bulunduğu, basın mensuplarının rahat çalışabileceği, ulaşım ve güvenlik sorununun çözüldüğü bir tesisin alt yapısının oluşturulduğuna dikkati çekti. Sporun önemine değinen Şahin, şöyle devam etti:
"Spor dediğimiz şey aslına baktığımız zaman bir yaşam şeklidir. Nasıl yemek yemek zorundaysak, nasıl yaşamak için barınmak, uyumak zorundaysak, aslında sevgili gençlerin sporu bir disiplin halinde yaşamının bir parçası yapması gerekiyor. Bir yaşam şekline dönüştürmesi gerekiyor. O yüzden de bu tesisler çok önemli. Biz altyapıyı yapıp sizin bu şekilde yaşamanızı ve bunun bütün alanlarında yeteneğinizi geliştireceğiniz, toplumun dayanışma ruhunu, kardeşlik ruhunu geliştirdiği bu alanı güçlendirmek en temek görevimiz. Hepimiz ay-yıldızlı bayrağın altında bir futbolcumuzun, bir takımımızın, bir sporcumuzun aldığı küresel bir ödülde büyük bir onur ve sevinç duyuyoruz. Kardeşliğimiz, hukukumuz gelişiyor, küresel gücümüz artıyor. Allah’ın izniyle bu takım 2020 olimpiyat adaylarıyla da, bu gösterdiği alt yapıyla da onu başararak bu süreci taçlandıracaktır. Şehrimize hayırlı uğurlu olsun."
 
Kalkınma Bakanı Yılmaz
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da kültürüyle, sporuyla, ailesiyle ve bütün sosyal göstergeleriyle kalkınmış bir ülke inşa etmek istediklerine vurgu yaptı. Gaziantep ile iftihar ettiğini kaydeden Yılmaz, kentin sadece bölgesel değil ulusal düzeyde sanayi odağı olduğunu, son derece önemli bir girişimcilik şehri olduğunu anlattı.
 
Gaziantep'in geçen yıl 5.6 milyar dolar ihracatıyla herkesi gururlandırdığını dile getiren Yılmaz, şunları söyledi:
"1,8 milyonu aşan nüfusuyla ülkemizde sekizinci büyük ilimiz. Büyük oranda nüfusunu şehirlerde yaşatan Türkiye ortalamasının üstünde şehirleşmiş bir ilimiz. Bu ilimizin 2023’e doğru yürüyen Türkiye’de ülkemizin kalkınmasına, gelişmesine katkı vermeye devam edeceğini hepimiz bekliyoruz. Ve bunu da sadece ekonomiyle değil sosyal göstergeleriyle, sporuyla, kültürüyle, eğitimiyle, sağlığıyla, turizmiyle bütün alanlarıyla birlikte gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Gaziantep’te ekonomi, sosyal göstergelerin biraz önünde gidiyor. Şimdi bu büyük yatırımlarla, sosyal alana yapılan yatırımlarla, spora gençliğe yapılan yatırımlarla Gaziantep ekonomideki başarısını sosyal alandaki ilerlemeleriyle de tamamlamış oluyor. Bu son derece önemli. Gaziantep önemli oranda göç aldığı halde bunu absorbe etmeyi başarmış, çalışkanlığıyla tanındığı gibi emeğinin sonucu elde ettiği gelirleri iyi harcamasını da bilen yaşamasını da bilen bir şehrimiz. İşte bu tesislerle, bu altyapılarla çok daha güzel bir sosyal ortam Gaziantep’te yaşayan insanımıza sunulmuş olacak."
 
Konuşmaların ardından Bakanlar Şahin, Kılıç ve Yılmaz tarafından stadyumun temeli atıldı. Gaziantep Valisi Erdal Ata, Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, milletvekilleri, oda başkanları ve diğer davetlilerin katıldığı törenin ardından bakanlar inşaat alanında inceleme yaptı. 110 milyon liraya mal olacak 33 bin kişi kapasiteli stadyumun 2 yılda tamamlanarak hizmete açılmasının planlandığı bildirildi.
 

Etiketler : Gaziantep'e - Stadyum -
İlginizi çekebilecek diğer haberler