Gazze'de Ölü Sayısı Bin 943'e Yükseldi

İsrail'in 7 Temmuz'dan bu yana Gazze'ye yönelik düzenlediği saldırılarda ölen Filistinliler'in sayısının bin 943'e yükseldiği bildirildi.

12-08-2014


İsrail'in 7 Temmuz'dan bu yana Gazze'ye yönelik düzenlediği saldırılarda ölen Filistinliler'in sayısının bin 943'e yükseldiği bildirildi.

 

Filistinli gruplar ile İsrail arasında varılan geçici ateşkesin ardından İsrail saldırılarında yıkılan binaların enkazını kaldırmaya çalışan ekipler, 2 kişinin daha cansız bedenine ulaştı. Gazze'de görevini fiilen sürdüren eski Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref El-Kudra, yaptığı açıklamada, sağlık ekiplerinin Gazze'nin Güneyi'ndeki Huzaa beldesinde isimlerinin Hilmi Kadih ve Mahmud Ebu Dikka olduğu öğrenilen 2 Filistinli'nin cesedine ulaştığını söyledi.

 

İsrail'in Refah kentine düzenlediği saldırılardan yaralı kurtulan Muhammed er-Rumi isimli Filsitinli'nin de hayatını kaybettiğini aktaran Kudra, 7 Temmuz'dan bu yana düzenlenen saldırılarda ölen Filistinliler'in sayısının bin 943'e yükseldiğini ifade etti.

 

Filistinli guruplar ile İsrail arasında varılan 72 saatlik geçici ateşkesin ardından Gazze'deki sağlık ekipleri İsrail saldırılarında yıkılan binaların enkazında arama kurtarma faaliyetlerini sürdürüyor. İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye, 7 Temmuz'da havadan ve denizden, 17 Temmuz'da ise karadan saldırıya geçmişti. Mısır tarafından dün yapılan çağrı üzerine İsrail ve Filistinli direniş gruplar arasında dün gece 00:01 itibarıyla 72 saatlik ateşkes kararı alınmıştı.

 

Öte yandan, Dünya Sağlık Örgütü Ortadoğu Direktörü Ala Alvan, Gazze Şeridi'nin muhtemel sağlık felaketinden kurtarılması için acilen uluslararası müdahaleye gereksinim duyduğunu söyledi. Alvan, Filistin uzlaşı hükümetinin Sağlık Bakanı Cevad Avad ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, "Gazze'nin sağlık felaketinden kurtarılması için uluslararası müdahaleye ihtiyacı var. Eğer durum böyle devam ederse bu felaketin en büyük tezahürü, uzun zamandır bölgede görülmeyen hastalıkların geri gelmesi ve sağlık sisteminin tamamen çökemesi olacaktır" dedi.

 

Gazze'de elektrik ve su kesintileri, ev, hastane, sağlık merkezleri ve sığınma evlerindeki yıkım sonucu bölgenin sağlık alanında büyük bir tehditle karşı karşıya kaldığını belirten Alvan, "Gazze felaket bölgesidir. Yüzlerce kişi, burada bulunmayan tıbbi uzmanlık alanlarına ihtiyaç duymaktadır. Bu durum acilen uluslararası müdahaleyi gerektirmektedir" diye konuştu. 

 

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi, İsrail'in Gazze saldırılarında yaşanan insan hakları ve insani hukuk ihlallerini araştırmak için kurulmasını kararlaştırdığı bağımsız uluslararası araştırma komisyonunun üyelerini atadı. Konseyden yapılan yazılı açıklamada komisyonun, başkan Kanadalı uluslararası hukuk profesörü William Schabas ve üyeler Senegalli kamu hukuku uzmanı Doudou Diene ve Lübnan asıllı İngiliz avukat Amal Alamuddin'den oluşturulduğu bildirildi.

 

Komisyonun kurulmasının Konsey'in 23 Temmuz 2014'te kararlaştırıldığı anımsatılan açıklamada, komisyonun İsrail'in 13 Haziran'dan bugüne kadar yaptığı Gazze saldırılarında işgal altındaki Filistin topraklarında yaşanan insan hakları ve insani hukuk ihlallerini araştıracağı belirtildi. İhlalleri ve bunları yapanları tespit edecek komisyon, özellikle hesap verirliğin sağlanması ve sivillerin korunmasını sağlayacak önlemler konusunda tavsiyelerde bulunacak. Komisyon, Konsey'in Eylül 2014'te gerçekleşecek 27. oturumunda BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri'ni bilgilendirecek ve Mart 2015'teki 28. oturumunda yazılı raporunu sunacak.

 

Komisyonun üç üyesinden biri olan Amal Alamuddin, aynı zamanda aktör George Clooney'in nişanlısı. Çift, 2014 Nisan'da nişanlanmıştı. Alamuddin, Wikileaks internet sitesinin kurucusu Julian Assange ve eski Ukrayna Başbakanı Yulia Timoşenko'nun avukatlığını da yapmıştı.NetGazete

Etiketler : Gazze'de - Ölü - Sayısı - Bin - 943'e - Yükseldi -
İlginizi çekebilecek diğer haberler