Hizmet Sektörü Güven Endeksi Yüzde 4,8 Arttı

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi yüzde 4.8 artışla Şubat ayında 89,24 iken, Mart ayında 93,50 değerine yükseldi.

25-03-2016


Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi yüzde 4.8 artışla Şubat ayında 89,24 iken, Mart ayında 93,50 değerine yükseldi. Hizmet sektörü güven endeksindeki bu artış; son üç aylık dönemde "iş durumunun" iyileştiğini, "hizmetlere olan talebin" arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde "hizmetlere olan talebin" artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu, hizmetlere olan talep ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 6,1,  yüzde 1,4 ve yüzde 6,5 arttı.

Perakende Ticaret Sektörü Güven Endeksi Yüzde 4,1 Arttı
Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi, Mart ayında 110,51 değerine yükseldi. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu yükseliş; son üç aylık dönemde "iş hacmi-satışların" arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde "iş hacmi-satışların" artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 8,6 ve yüzde 4,1 artarken, mevcut mal stok seviyesi endeksi ise yüzde 0,4 azaldı.

İnşaat Sektörü Güven Endeksi Yüzde 1,7 Azaldı
Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 82,82 iken, Mart ayında 81,43 değerine düştü. İnşaat sektörü güven endeksindeki bu düşüş; "alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin" mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde "toplam çalışan sayısında" artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 2,7 ve yüzde 0,9 azaldı.

Etiketler : Hizmet - Sektörü - Güven - Endeksi - Yüzde - 4 - 8 - Arttı -
İlginizi çekebilecek diğer haberler