Radovan Karadziç, 40 Yıl Hapse Mahkum Edildi

Lahey'deki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi, Bosnalı Sırplar'ın eski lideri Radovan Karaciç'i, soykırım dahil 10 ayrı suçtan toplam 40 yıl hapse mahkum etti.

25-03-2016


Hollanda Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesi, Bosnalı Sırplar'ın eski lideri Radovan Karadzic ile ilgili kararını açıkladı. Yargıçlar, Karadzic'in aralarında çocukların da bulunduğu 8 bin Müslüman'ın katledildiği Srebrenica'da soykırım suçu işlediği yönünde karar vererek, eski Sırp lideri 40 yıl hapse mahkûm etti. Karadzic, kendisine yöneltilen 11 suçlamanın 10'undan suçlu bulundu.

Mahkeme, hakkındaki soykırım suçlarından birini düşürürken, eski Sırp lideri, "insanlığa karşı suç"tan mahkûm etti. O-gon Kwon başkanlığındaki mahkeme, binlerce kişinin hayatını kaybettiği Saraybosna kuşatması sırasında yaşanan cinayetler ve sivillere yönelik saldırılarda Karadzic'in cezai sorumluluğu olduğuna hükmetti. 

'Bosna Kasabı' olarak anılan Karadzic, 1992-1998 yılları arasında 100 bin kişinin hayatına mâl olan, 4 milyon Bosnalı'nın evsiz kalmasına yol açan savaştaki rolü nedeniyle savaş suçları, insanlığa karşı suçlar ve soykırım ile suçlanıyordu. Bosna-Hersek'teki iç savaş nedeniyle uluslararası mahkeme tarafından hakkında arama kararı çıkartılan ve uzun süre saklanan Karadzic, savaştan sonra 13 yıl kaçmış, sonunda 2008 yılında Belgrad'da bir otobüste yakalanarak Lahey'de eski Yugoslavya için kurulan Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yargılanmak üzere Hollanda'ya gönderildi. 

Uluslararası Ceza Mahkemesi'ndeki bu dava, II. Dünya Savaşı'ndan bu yana işlenen en ciddi savaş suçu davalarından biri. Lahey'deki duruşmalar boyunca Bosna Savaşı'nda şiddetin durması için mücadele verdiğini iddia eden Karadzic, "Hangi dinden ya da etnik kökenden olursa olsun, herkesin refahı için çalıştım. Yaptıklarım mahkeme salonlarında yargılanmamalı. Aksine takdir edilmeli" diyordu.

Bosna'daki savaşın (1992-1995) ardından uzun yıllar Dragan Dabic sahte kimliğiyle hayatına devam eden Karadzic, Sırbistan güvenlik güçlerinin operasyonunda 21 Temmuz 2008'de başkent Belgrad'da tutuklanmıştı.

Sırp Radovan Karaciç, Bosna Savaşı’nda binlerce Müslüman’ın katledilmesinden sorumlu. "Tilki" lakabıyla da anılan Karaciç’e yöneltilen suçlamalar arasında; "soykırım yapmak", "soykırıma suç ortaklığı yapmak", "yok etme", "cinayet", "kasıtlı adam öldürme", "insanlara eziyet etme", "zorla göç ettirme", "insanlık dışı fiilleri işleme" ve "1992-1995 yılları arasında Bosna Hersek’te, Bosnalı Müslümanlar, Bosnalı Hırvatlar ve Bosna’daki Sırp olmayan diğer sivillere karşı diğer suç fiillerini işleme" bulunuyor.

Etiketler : Radovan - Karadziç - - 40 - Yıl - Hapse - Mahkum - Edildi -
İlginizi çekebilecek diğer haberler