Rusya'da Alkol Tutkusu Öldürüyor

Rus "Gazeta" gazetesinde yayımlanan haberde, Halk Meclisi tarafından yapılan araştırmanın, ülkede her yıl 4 kişiden birinin alkol kullanımına bağlı olarak hayatını kaybettiğini ortaya koyduğu kaydedildi.

17-06-2009


Rusya'da her yıl 500 ila 700 bin kişinin alkolden öldüğü, halkın yüzde 28'inin alkolün yasaklanmasını istediği bildirildi. Rus "Gazeta" gazetesinde yayımlanan haberde, Halk Meclisi tarafından yapılan araştırmanın, ülkede her yıl 4 kişiden birinin alkol kullanımına bağlı olarak hayatını kaybettiğini ortaya koyduğu kaydedildi.

Halk Meclisi'nin Sosyal Politikalardan Sorumlu Başkanı Aleksandır Oçirov ve Yardımcısı Yevgeniy Yuriyev tarafından hazırlanan raporda, Rusya'da resmi kayıtlara göre 2,3 milyon alkol bağımlısı bulunduğu ancak bu rakamın gerçekte en az 5 milyon olduğu vurgulandı.

Rusya'nın saygın kamuoyu araştırmaları merkezi VTSİOM'un verilerine de yer verilen raporda, halkın yüzde 58'inin devletin alkolle mücadelesini desteklediğine dikkati çekildi.

Yuriyev, Rusya'da her yıl 500 ile 700 bin arasında kişinin alkolden hayatını kaybettiğini belirterek, bu ölümlerin 3'te 2'sine alkolün yol açtığı kaza ve şiddet olaylarının neden olduğunu söyledi.

İçişleri Bakanlığı da hazırladığı raporda, cinayetlerin yüzde 80'ninin, intihar olaylarının yüzde 40'ının alkolden kaynaklandığına işaret edilerek, trafik kazasına neden olan şoförlerin yüzde 60'ında alkol tespit edildiği belirtildi.

Etiketler : Rusya'da - Alkol - Tutkusu - Öldürüyor -
İlginizi çekebilecek diğer haberler