Tüketim Harcamasında İstanbul Bölgesi İlk Sırada

Tüketim harcamalarının dörtte biri TR1 İstanbul Bölgesi’nde gerçekleşti. Araştırma sonuçlarına göre; Türkiye’deki toplam tüketim harcamalarının yüzde 24,8'i TR1 İstanbul Bölgesi’nde oturan hanehalkları tarafından gerçekleştirildi.

01-12-2018


Konut ve kira harcamasına en yüksek payı TR1 İstanbul Bölgesi ayırdı. Hanehalkı Bütçe Araştırması’nın 2015, 2016 ve 2017 yıllarına ait verilerinin birleştirilmiş sonuçlarına göre; toplam tüketim harcamalarının büyük bölümünü konut ve kira, gıda ve alkolsüz içecekler ile ulaştırma harcamaları oluşturdu. Konut ve kira harcamalarına en yüksek payı ayıran bölge yüzde 30,7 oranıyla TR1 İstanbul Bölgesi iken en düşük payı ayıran bölge yüzde 21,8 ile TR9 Doğu Karadeniz Bölgesi oldu.

 

Gıdaya en yüksek payı TRB Ortadoğu Anadolu Bölgesi ayırdı. Tüketim harcamaları içinde gıda ve alkolsüz içecek harcaması payının en yüksek olduğu bölge yüzde 27,1 ile TRB Ortadoğu Anadolu Bölgesi iken, en düşük olduğu bölge yüzde 15,5 ile TR1 İstanbul Bölgesi oldu.

 

Ulaştırma harcamalarında ise en yüksek pay TR6 Akdeniz Bölgesi'nin oldu. Ulaştırma harcamalarına en yüksek payı yüzde 20,3 oranıyla TR6 Akdeniz Bölgesi ayırırken, en düşük payı ayıran bölge ise yüzde 14,6 ile TRB Ortadoğu Anadolu Bölgesi oldu.

 

Eğitime ayrılan tüketim harcamalarındaki paydada da TR1 İstanbul Bölgesi en yüksek orana sahip oldu. Tüketim harcamaları içinde eğitime yüzde 3,3 oranıyla en yüksek payı TR1 İstanbul Bölgesi ayırırken, TR9 Doğu Karadeniz Bölgesi yüzde 1 ile en düşük payı ayıran bölge oldu. Sağlık harcamalarına en yüksek payı yüzde 2,4 ile TR1 İstanbul Bölgesi ve TR2 Batı Marmara Bölgesi, en düşük payı ise yüzde 1,3 ile TRB Ortadoğu Anadolu Bölgesi ayırdı.

 

Tüketim harcamalarının dörtte biri TR1 İstanbul Bölgesi’nde gerçekleşti. Araştırma sonuçlarına göre; Türkiye’deki toplam tüketim harcamalarının yüzde 24,8'i TR1 İstanbul Bölgesi’nde oturan hanehalkları tarafından gerçekleştirildi. İkinci sırada yüzde 15,2 ile TR3 Ege Bölgesi yer alırken, bunu izleyen TR6 Akdeniz Bölgesi'nin payı yüzde 11,4 oldu.

 

Tüketim harcamalarında en düşük payı TRA Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi aldı. Türkiye’deki toplam hanehalkı tüketim harcamalarında en düşük payı yüzde 1,6 ile TRA Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi aldı. Bu bölgeyi, yüzde 2,9 oranıyla TRB Ortadoğu Anadolu Bölgesi izledi.

İlginizi çekebilecek diğer haberler