YÖK'ten Araştırma Görevlilerine Yurtdışı Bursu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından, yükseköğretim tarihinde ilk kez başlatılan YÖK-YUDAB (Yurtdışı Doktora Araştırma Bursu) Programı kapsamında, doktora eğitiminde tez aşamasında olan 400 araştırma görevlisine 3.500 TL’ye varan Yurtdışı Araştırma Bursu verilecek.

28-06-2018


Yükseköğretim Kurulu Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden yapılan yazılı açıklamada, "Ülkemizde doktoralı insan kaynağının nicelik olarak arttırılmasının yanı sıra nitelik olarak da iyileştirilmesi yolunda gerçekleştirdiğimiz projelerden biri olan 'Araştırma Görevlileri için Yurt Dışı Araştırma Bursları (YÖK - YUDAB) Programı'na başvurular devam ediyor" denildi. 

17 Nisan 2018 tarihinde başlayan başvuruların 31 Temmuz 2018 (saat 17.00’ye kadar) tarihine kadar alınmasına devam edileceği söylenen açıklamada, YÖK yetkililerinin yükseköğretim tarihinde ilk kez başlatılan YÖK-YUDAB (Yurtdışı Doktora Araştırma Bursu) Programı'na şimdiye kadar çok yoğun bir başvuru alındığı belirtiliyor. 

Yurtdışı Doktora Araştırma Bursu Programı ile ilgili açıklama Şöyle:
"Ülkemizin öncelikli alanlarından birinde doktora tez aşamasına geçmiş ve Devlet üniversitelerimizde görev yapmakta olan araştırma görevlileri http://www.yudab.yok.gov.tr adresinden başvurularını gerçekleştirebilmekteler.

Bilindiği üzere 'Yeni YÖK' tarafından yükseköğretim tarihinde yine ilk kez başlatılan YÖK-YUDAB (Yurtdışı Doktora Araştırma Bursu) Programı kapsamında, YÖK tarafından verilecek burslar sayesinde, başarı öncelenerek, doktora eğitiminde tez aşamasında olan araştırma görevlilerine kendi alanlarında yurtdışında araştırma yapma imkânı sunuluyor.

YÖK-YUDAB Programı ile; Başkanlığımızca belirlenen öncelikli alanlarda, devlet üniversitelerinin araştırma görevlisi kadrolarına atanan ve doktora eğitiminin tez aşamasındaki öğrenciler, mecburi hizmet yükümlülüğüne ilişkin hükümler uygulanmaksızın, en az 6 ay en fazla bir yıl süreyle tezleri ile ilgili araştırmalar yapmak üzere yurtdışına gönderilecek. 

Her yıl 400 araştırma görevlisinin bu destek programından faydalandırılması planlanırken, programdan faydalanacak araştırma görevlilerine, yurtdışına gidiş-dönüş yol masrafları da Başkanlığımız tarafından karşılanarak, aylık 2.750 - 3.500 TL arasında gittikleri ülkeye göre Başkanlığımız'ca belirlenecek tutarda YÖK-Yurtdışı Araştırma Bursu verilecek.

YÖK-YUDAB’a Başvuru Şartları
Yükseköğretim Kurulu'nca belirlenmiş öncelikli alanlarda doktora derslerini tamamlamış, yeterlik sınavını geçmiş ve halen tez aşamasındaki 2547 sayılı Kanun uyarınca bir devlet üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalışan tüm T.C. vatandaşları aşağıdaki şartları taşımak kaydıyla başvuru yapabiliyor. 

Başvuru için gereken diğer şartlar:
- Çalışmada kullanılacak yabancı dili, araştırmayı yürütebilecek düzeyde bildiğini son beş yıl içinde aldığı YÖKDİL, YDS, E-YDS, ÜDS, KPDS’den veya ÖSYM tarafından eşdeğerliği kabul edilen uluslararası yabancı dil sınavından muadili en az 65 puan aldığını gösterir dil sınav sonucunu belgelendirmek. 

- Erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmamak. (Askerliği yapmış, tecil edilmiş veya tecil edilebilecek durumda bulunmak)

- Başvuru tarihi itibariyle, son üç yıl içinde doktora eğitimine başlamış olmak.

- Times Higher Education, Academic Ranking of World Universities (Shanghai), QS tarafından yapılan dünya üniversite veya alan sıralamalarında son 3 yıl içerisinde ilk 500 içerisine giren üniversitelerden birinden en az altı ay en fazla bir yıl süreyle kabul almak. 

- Bu destek programından sadece bir kez faydalanabilecek olan araştırma görevlilerinin, tez danışmanlarından onay almaları ve Rektörlükleri'nden 'Desteklenmesi halinde eğitim-öğretim ve diğer sorumlulukları kapsamında yurtdışına çıkmasında ve planladığı yükseköğretim kurumuna gitmesinde sakınca olmadığını' belgelemeleri gerekmekte.

Bu şartları taşıyan araştırma görevlileri; yurtdışında eğitim almak istedikleri kurum, süre ve detaylı çalışma planlarını içeren başvurularını bireysel olarak Başkanlığımız'a yapacaklar."

İlginizi çekebilecek diğer haberler