Telefon
WhatsApp
Dünyadan Türkiye’ye Afet Desteği Devam Ediyor
300 X 250 Reklam Alanı

Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan ve toplamda 10 ili etkileyen depremlerin ardından birçok ülkeden afet desteği gelmeye devam ediyor.

ABD
ABD'nin BM Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield, yaptığı açıklamada, Türkiye ve Suriye'yi etkileyen depremlerde hayatını kaybedenlerden ötürü "derin üzüntü" yaşadığını ve ülkesinin "yardım sağlamaya hazır olduğunu" belirtti. ABD Başkanı Joe Biden'ın, depremden etkilenenlere derhâl yardım edilmesi talimatı verdiğini vurgulayan Thomas-Greenfield, "BM Genel Sekreteri'nin uluslararası topluma, depremden etkilenenlere yardım etmek için kritik fon ve yardımı acilen artırma çağrısını yineliyorum" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin hâlihazırda "cömertçe" 3,5 milyondan fazla Suriyeliye ev sahipliği yaptığına değinen Thomas-Greenfield, "İnsani yardım kuruluşları müdahale etmeye çalışırken, ABD de felaketten etkilenenlere yardım sağlamaya hazır" değerlendirmesinde bulundu. Thomas-Greenfield, Suriye'deki tıbbi tesislerin de uzun süredir kapasitesinin üzerinde hizmet verdiğine işaret ederek depremlerin "savunmasız durumdaki Suriyelilerin karşılaştığı krizlerin yanı sıra yardım sağlayan BM kuruluşları ve STK'lerin karşılaştığı zorlukları da artırdığını" kaydetti.

ABD'li diplomat, depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine taziyelerini iletti. Biden da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde ihtiyaç duyulan her türlü yardımı sağlamaya hazır olduklarını dile getirmişti.

Afganistan
Taliban geçici hükûmetinin Dışişleri Bakanlığı, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle hayatını kaybeden Türkiye ve Suriye vatandaşlarına taziyelerini bildirerek, her iki ülke halkıyla dayanışma içerisinde olduklarını belirtti. Taliban geçici hükûmetinin Dışişleri Bakanlığı'nın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, İslam ülkelerinden ve yardım kuruluşlarından depremzedelerle bir an önce ilgilenmeleri istendi.

Afganistan'ın Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Eşref Gani de Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Türkiye ve Suriye'de meydana gelen yıkıcı depremin ardından sevdiklerini kaybedenlere derin taziyelerimi sunuyorum. Yaralı ve kurtarılmakta olanlara acil şifalar diliyorum" ifadelerini kullandı.

Afganistan'ın Eski Cumhurbaşkanı Hamid Karzai de Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadelere yer verdi:
"Türkiye'deki depremin çok büyük insani ve mali kayıplara neden olduğunu büyük bir üzüntüyle öğrendim. Ayrıca, bu acı olayda hayatını kaybedenlerin ailelerine, Türkiye devleti ve halkına başsağlığı ve diliyor, şehitlere Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralılara acil şifalar diliyorum."

Afganistan Yüksek Ulusal Uzlaşma Konseyi'nin eski başkanı Abdullah Abdullah da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Türkiye'de meydana gelen yıkıcı depremlerin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Türkiye hükûmetine ve halkına başsağlığı diliyorum. Kalbimiz ve dualarımız sizinle" sözlerini paylaştı.

Almanya
Almanya'da başta Kızılhaç olmak üzere çok sayıda yardım kuruluşu Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle Türkiye ve Suriye'ye yardım için bir bağış kampanyası başlattı. Alman Kızılhaç'ı (DRK), Bündnis Entwicklung Hilft, Aktion Deutschland Hilft, Humedica gibi kuruluşlar internet sitelerinden depremzedeler için bağış toplamaya başladı.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) de dün bir yardım kampanyası başlatmıştı.

Arjantin
Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez sosyal medya hesabındaki açıklamasında, çok sayıda can kaybı nedeniyle Arjantin'in, Türkiye ve Suriye halkları ve devletleriyle dayanışma içinde olduğunu bildirdi.

Avustralya ve Yeni Zelanda
Avustralya ve Yeni Zelanda da depremler nedeniyle Türkiye ve Suriye'ye insani yardım göndereceğini açıkladı. Avustralya Başbakanı Anthony Albanese ve Yeni Zelandalı mevkidaşı Chris Hipkins, Avustralya'nın başkenti Canberra'da düzenlenen ortak basın toplantısında, depremden dolayı sevdiklerini kaybeden ailelere ve her iki topluma taziyelerini iletti.

Bölgede yaşanan depremin yıkıcı bir etkiye sahip olduğunu belirten Albanese, Avustralya hükûmetinin, depremden etkilenenlere Avustralya Kızılhaç'ı aracılığıyla ilk aşamada 10 milyon Avustralya doları değerinde insani yardım göndereceğini bildirdi. Hipkins ise Yeni Zelanda'nın 1,5 milyon Yeni Zelanda doları insani yardım sağlayacağını duyurarak, konu hakkında daha fazla ayrıntının ülkenin Dışişleri Bakanı tarafından yayınlanacağını söyledi.

Azerbaycan
Azerbaycan'daki Türk iş adamlarının oluşturduğu "Türkiye Yüzyılı Birlik ve Dayanışma Platformu"nun başlattığı kampanyaya destek veren çok sayıda Azerbaycanlı, giysi, gıda ve ihtiyaç malzemesi yardımında bulundu. Toplanan malzemeler, yakın zamanda Türkiye'ye gönderilecek. Bazı sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu "Kardeş Kömeği" (Yardımı) platformu da Türkiye'deki deprem mağdurları için yardım toplamaya başladı.

Azerbaycanlı STK'ler, Türkiye'deki depremzedeler için adeta seferber olurken, basında ve sosyal ağlarda Türkiye'ye destek verilmesi yönünde çağrılar yapılıyor, dayanışma ve destek mesajları veriliyor. Çok sayıda Azerbaycanlı, Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği'ne giderek taziyeleri ve desteklerini iletti. Vatandaşlar, Büyükelçiliğin önüne çelenk ve çiçek bıraktı.

Bakü'de faaliyet gösteren otobüs şirketlerinden biri de tüm araçlarına Türk bayrağı astırdı. Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de ayrıca, mimarî sembollerden Haydar Aliyev Merkezi'nin dış cephesine Türk bayrağı yansıtıldı. Haydar Aliyev Merkezi'nin dış cephesi, Türkiye'deki depremzedelere dayanışma mesajı göndermek amacıyla Türk bayrağının kırmızı beyaz renklerine büründü. Söz konusu merkezin dış cephesine, birkaç gün boyunca saat 22.00'da Türk bayrağı yansıtılacak.

Bahreyn
Bahreyn Kralı Hamed bin İsa el-Halife, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayarak deprem dolayısıyla geçmiş olsun dileklerini ileterek hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara şifa dileğinde bulundu.

Birleşik Arap Emirlikleri
Birleşik Arap Emirlikleri resmi haber ajansı WAM'ın haberinde, Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan, Türkiye ve Suriye'de depremden etkilenenler için acil yardım desteğinin yanı sıra, arama kurtarma ekibi ve meydan hastanesi kurulması yönünde talimat verdi. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yardım kararı kapsamında Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgeler için 50 milyon dolarlık destekte bulunma kararı aldı.

Bolivya
Bolivya Devlet Başkanı Luis Arce Twitter hesabındaki paylaşımında, Türkiye ve Suriye ile tam dayanışma hâlinde olduklarını vurgulayarak, "Bolivya Devleti, kurbanların ailelerine en derin taziyelerini gönderiyor ve yaralılara acil şifalar diliyor" ifadesini kullandı.

Cezayir
Cezayir devlet radyosuna göre, Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun'un Türkiye'ye arama kurtarma ekibi gönderilmesi talimatıyla Cezayir Sivil Savunma Başkanlığı'ndan bir ekip Türkiye'ye gönderilecek. Yerel basında arama kurtarma ekibinin 89 kişiden ulaşacağı bilgisi yer aldı.

Cibuti
Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Guelleh, Twitter hesabından paylaştığı taziye mesajında, "Cibuti halkı ve hükûmeti, bu trajedi karşısında kardeş ülke Türkiye ile dayanışma içerisindedir. Allah, kardeş Türk milletine bir daha böyle bir acı yaşatmasın" ifadelerini kullandı.

Çad
Çad Devlet Başkanı Muhammed İdris Debi Itno, yaptığı açıklamada, depremden derin üzüntü duyduklarını belirtti. Itno, depremde hayatını kaybedenler için başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi.

Çin
Çin, sivil yardım ekibini Türkiye'ye gönderdi. Arama kurtarma teşkilatı Ramunion'a bağlı 8 kişilik ekibin, kurtarma radarı, enkaz keski araçları ve özel eğitimli bir köpek ile yola çıktığı bildirildi. Öğle saatlerinde afet bölgesine ulaşması beklenen ekibin, ulusal ve uluslararası arama ve kurtarma görevlerinde geniş tecrübeye sahip olduğu belirtildi.

Bu arada Çin Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (CIDCA) Başkan Yardımcısı Dıng Boqing, Pekin yönetiminin, Türkiye'ye destek için acil durum insani yardım mekanizmasını harekete geçirdiğini bildirdi. Dıng, CIDCA kanalıyla Türkiye'ye 40 milyon yuan (5,8 milyon dolar) acil durum mali yardımı sağlanacağını kaydetti.

Çin Kızılhaçı da Türk Kızılaya 200 bin dolar acil durum insani yardımı aktaracağını duyurdu. Depremin etkilediği alanlardaki yardım çalışmalarını yakından izlediklerini belirten örgüt yetkilileri, gerektiğinde daha fazla yardım sağlamaya hazır olduklarını ifade etti.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti
Demokratik Kongo Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayarak Kahramanmaraş merkezli depremler dolayısıyla geçmiş olsun dileklerini iletti. Cumhurbaşkanı Tshisekedi, hayatını kaybedenler için taziyelerini iletti, yaralılara şifa dileğinde bulundu.

El Salvador
El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Türkiye'ye arama ve kurtarma ekibi göndereceğini duyurdu. Twitter hesabından Türkçe paylaşımda bulunan Bukele, "El Salvador, önümüzdeki birkaç saat içinde Türkiye'ye, arama ve kurtarma, sivil koruma ekipleri, itfaiyeciler ve kurtarma köpekleriyle birlikte 100'ü aşkın personelden oluşan bir yardım uçağı gönderecek. Yıkıcı iki depremden zarar gören Türk halkı için dua etmeye devam ediyoruz" ifadesini kullandı.

Bukele, gün içindeki ilk açıklamasında da Türkiye'nin güneyinde meydana gelen şiddetli deprem nedeniyle Türk halkının güvenliği ve esenliği için dua ettiklerini belirterek "Hükûmetim, bu elim hadisenin üstesinden gelinmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a gerekli her türlü desteği sağlamaya hazırdır" dedi.

Filistin
Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası Türkiye ve Suriye'deki arama-kurtarma çalışmalarına katılmak için sivil savunma ve sağlık ekiplerinin gönderileceğini belirtti. Iştiyye, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, depremlerde hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi.

Başbakan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın talimatları doğrultusunda, Türkiye ve Suriye'de binlerce can kaybı ve yaralanmaya yol açan depremlerde arama ve kurtarma çalışmalarına katılmak için sivil savunma ve sağlık ekiplerinin gönderileceğini ifade etti. Iştiyye, arama-kurtarma ekiplerinin depremden etkilenen bölgelere ulaşımını kolaylaştırmak ve yardımların iletilmesi çerçevesinde iki ülke makamlarıyla gerekli düzenlemelerin yapıldığını aktardı.

Finlandiya ve İsveç
Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, depremler nedeniyle üzgün olduğunu dile getirerek "Bölgede bulunanların kış koşullarında kesinlikle desteğe ihtiyacı olduğunu anlıyoruz. Uzun vadede hem Türkiye hem Suriye'de büyük bir yeniden yapılanma ihtiyacı olacaktır. Bizim de bu süreçte yer almamız önemli" dedi.
Haavisto, Finlandiya'nın Espoo şehrinde İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström ile bir araya geldikten sonra düzenlenen basın toplantısında konuştu. Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle taziye dileklerini ileten Haavisto, Finlandiya'nın süreçte hızlı reaksiyon göstererek uzmanlarını Türkiye'ye gönderdiğini ifade etti.

Haavisto, Kızılhaç ve diğer kaynaklardan elde edilen yardım malzemesini paylaşmaya hazır olduklarını belirterek "Çok kritik saatler yaşandığının farkındayız. Birçok insan hâlâ kurtarılabilir. Bölgede bulunanların kış koşullarında kesinlikle desteğe ihtiyacı olduğunu anlıyoruz. Uzun vadede hem Türkiye hem Suriye'de büyük bir yeniden yapılanma ihtiyacı olacaktır. Bizim de bu süreçte yer almamız önemli" diye konuştu.

Guatemala
Guatemala Cumhurbaşkanı Alejandro Giammattei, Twitter hesabındaki açıklamasında, Türk halkı ve hükûmetiyle dayanışma içinde olduklarını belirterek, "Binlerce cana mal olan yıkıcı deprem nedeniyle hayatını kaybedenlerin ailelerine taziyelerimizi sunar, dualarımızı paylaşıyoruz. Kalbimiz sizinle" ifadesine yer verdi.

Güney Kore
Güney Kore Ulusal Meclis Başkanı Kim Jin-pyo, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop'a taziye mesajı gönderdi. Jin-pyo'nun Şentop'a gönderdiği destek mesajında, "İnsanların yaralarını hızlı bir şekilde, en kısa sürede sarmasını ve iyileşip huzurlu günlük yaşamlarına dönebilmelerini umuyoruz" ifadelerini kullandı.

Mesajda, Güney Koreliler'in Türkiye'de yaşanan afet nedeniyle yasa boğulduğu aktarıldı. Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol de arama-kurtarma ekiplerinin ve tıbbi ekipmanların Türkiye'ye ulaştırılması için askerî uçağın kullanılması talimatını vermişti.

Güney Sudan
Güney Sudan Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Mayiik Ayii Deng, Güney Sudan Hükûmeti ve halkı adına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na yazılı bir taziye ve dayanışma mesajı gönderdi.

Hindistan
Hindistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Arindam Bagchi de Twitter'dan yaptığı paylaşımda, Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Vellamvelly Muraleedharan'ın, Türkiye'nin Yeni Delhi Büyükelçiliği'ni ziyaret ederek depremler nedeniyle taziyede bulunduğunu belirtti. Muraleedharan, Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin de insani desteğine dair mesajını ileterek Türkiye'ye destekte bulunmak için ülkesinin yardım malzemesi ve sağlık ekiplerini göndermeye hazır olduğunu vurguladı.

Hollanda
Hollanda’nın farklı kentlerinde organize edilen yardım kampanyaları kapsamında binlerce kişi, depremden etkilenenler için acil ihtiyaç duyulan battaniye, hijyen malzemesi, bebek bezi, kışlık giysi ve ısıtıcı gibi malzeme yardımında bulundu. Depolarda, camilerde ve farklı mekanlarda toplanan yardım malzemeleri bazı Türk şirketleri tarafından deprem bölgesine ulaştırılmak üzere yola çıktı.

Irak
Irak resmi haber ajansı (INA), Irak Kızılayı'nın Türkiye'deki enkaz çalışmalarına katılmak üzere bir ekip göndereceğini, ayrıca Suriye'ye 60 tonluk insani yardım ve tıbbi malzeme ulaştıracağını duyurdu. Irak Türkmen Cephesi'ne (ITC) bağlı Türkmen Sivil Toplum Örgütleri de Türkiye'deki depremzedeler için Irak'ın 7 kentinde yardım kampanyası başlattı.

İngiltere
İngiltere'nin, Kahramanmaraş merkezli depremlerde arama-kurtarma çalışmalarına destek vermek üzere göndermeyi taahhüt ettiği ekip ve arama köpekleri yola çıktı. İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "Birleşik Krallık, 77 kişilik arama-kurtarma uzmanlarını, son teknoloji ekipmanlarını ve arama köpeklerini Türkiye'ye gönderdi" ifadeleri yer aldı. Açıklamada, ekibin en hızlı şekilde hazır hâle geldiği ve depremzedelere destek vereceği kaydedildi.

İran
İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayarak, deprem dolayısıyla geçmiş olsun dileklerini iletti. Reisi, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diledi, yaralılara şifa temennisinde bulundu.

İspanya
İspanya Kralı 6. Felipe, depremler dolayısıyla Türkiye ve Suriye'ye dayanışma ve yardım mesajı gönderdi. Angola'ya resmi ziyarette bulunan Kral 6. Felipe, başkent Luanda'da Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yaptığı konuşmada, "Türkiye ve Suriye, bu felaketin dramatik sonuçlarının olabildiğince üstesinden gelmek için yetkililerden ve İspanyol halkından ihtiyaç duydukları tüm dayanışma ve yardıma sahip olduklarını biliyorlar" şeklinde konuştu.

İspanya Kralı, depremler için " korkunç" ifadesini kullanarak, mağdurlar için derin üzüntü duyduğunu ve başsağlığı mesajı gönderdiğini ifade etti. Angola Cumhurbaşkanı Joao Lourenço da konuşmasının başında depremlerden dolayı Türkiye ve Suriye'de yaşananlardan büyük üzüntü duyduğunu dile getirdi.

İsrail
İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın ofisinden yapılan açıklamada, Bakan'ın İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi ile Türkiye'deki depremzedelere yardım faaliyetlerini görüştüğü ve ihtiyaç hâlinde bir sahra hastanesi kurulmasını onayladığı kaydedildi.

İtalya
İtalya İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada da 50'den fazla kişiden oluşan İtalyan İtfaiyesi ekibiyle 10 kişilik sağlık ekibinin, arama kurtarma uzmanı köpeklerle beraber İtalyan Hava Kuvvetleri’ne ait C-130 tipi nakliye uçağı ile Pisa'dan Türkiye'deki deprem bölgesine hareket etmek için hazırlıklarını tamamladığı bildirildi. İtalyan itfaiyesi, Twitter'dan Türkiye'ye götüreceği malzemeleri, beton kırıcı ve kesici ekipmanları paylaştı.

Japonya
Japonya'nın gönderdiği 18 kişilik Uluslararası Acil Kurtarma Ekibi, İstanbul'a ulaştı. Haneda Havalimanı’ndan kalkan ve Japonya Uluslararası Acil Kurtarma Ekibi'nin 3 üyesinden oluşan bir öncü ekip ile 15 kişilik kurtarma ekibini taşıyan uçak, İstanbul Havalimanı'na indi.

İstanbul Havalimanı'ndan aktarma yapan ekip daha sonra Adana'ya hareket etti. Japonya Uluslararası Acil Kurtarma Ekibi, Adana'ya ulaştıktan sonra deprem bölgesindeki arama kurtarma çalışmalarına destek verecek. Japonya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, "İnsani perspektif ve Türkiye ile dostane ilişkiler dikkate alınarak Japonya, acil insani yardım sağlama kararı almıştır" ifadeleri kullanılmıştı.

Katar
Katar Dışişleri Bakanlığı, Kahramanmaraş merkezli depremlerin meydana geldiği ilk andan itibaren Türkiye ile koordinasyonun başladığını bildirdi. Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Macid el-Ensari, başkent Doha'da düzenlediği basın toplantısında, "Türkiye ile Katar arasındaki koordinasyon, yıkıcı depremin ilk anından itibaren başladı" dedi. Deprem bölgelerine arama kurtarma ekiplerinin gönderileceğini aktaran Ensari, Katar'ın sahadaki gelişmelerle belirlenecek öncelikler doğrultusunda desteklerini sürdüreceğine dikkati çekti.

Bu yıkıcı depremin etkilerini hafifletmek için dünya ülkeleri ve uluslararası kuruluşlara rol üstlenme çağrısında bulunan Ensari, ayrıca depremzedelere 10 bin konteyner evle destek olduklarını kaydetti. Ensari, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani'nin talimatları doğrultusunda arama kurtarma ekibi ve yardım malzemelerini içeren ilk uçağın da dün akşam gönderildiğini hatırlattı.

Kazakistan
Kazak halkı, Türk halkıyla dayanışma içinde olduklarını belirtmek için sosyal medyada Kazak-Türk bayraklarının yer aldığı "Biz beraberiz" sloganıyla paylaşımlar yapıyor. Kazakistan, Türkiye ile tek yürek oldu. İlk önce Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve kardeş Türk halkına taziye mesajı gönderdi. Daha sonra Tokayev, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayarak Kazakistan’ın yardım sağlamaya hazır olduğunu bildirdi.

Sabahın erken saatlerinde de Kazakistan’dan 41 kişilik arama kurtarma ekibi ile özel araçları taşıyan nakliye uçağı Gaziantep’e doğru hareket etti. Kazakistan Olağanüstü Hâller Bakanı Birinci Yardımcısı İbragim Kulşimbayev, ekipte uluslararası deneyime sahip kurtarma görevlilerin yanı sıra sağlık çalışanları ve üç özel eğitimli köpeğin de olduğunu bildirdi.

Kazak halkı da sosyal medya hesaplarındaki fotoğraflarına Türk bayrağı yansıtarak "geçmiş olsun" dileklerini iletirken bir kısmı da Kazak-Türk bayraklarının yer aldığı "Biz beraberiz" sloganıyla paylaşımlar yapıyor. Sağlık Bakanı Ajar Giniyat da yaptığı "Biz beraberiz" paylaşımında, Türkiye’deki depremden etkilenen bölgelere sağlık ekibi göndermeye hazır olduklarını ifade etti.

Kenya
Kenya Dışişleri Bakanı Alfred Mutua ise depremin büyüklüğüne dikkati çekerek, bölgedeki en şiddetli depremlerden birinin yaşandığını vurguladı. Türkiye'ye taziyelerini gönderen Mutua, Türk halkının yanında olduklarını belirtti.

Kırgızistan
Türkiye'deki yıkıcı depremlerin mağdurlarına yardım toplamak amacıyla Kırgızistan Ziraat (Ayıl Banka) Bankası'nda tek bir hesap numarasının açıldığı duyuruldu. Açıklamada, Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı yetkililerinin ve çalışanlarının bir günlük kazançlarını Türkiye'deki depremzedeler için düzenlenen yardım kampanyasına bağışladığı aktarıldı. Ülkedeki Facebook kullanıcıları da profil fotoğraflarına Türk bayrağını ekleyerek destek ve taziye mesajlarını paylaştı ve Türkiye'nin yanında olduklarını dile getirdi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Servisi Müdürü Dayırbek Orunbekov, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, Türk halkıyla yas tuttuklarını belirtti. Orunbekov, Kırgızistan'ın Türkiye'de yaşanan depremin hemen ardından bölgeye arama kurtarma ekibini gönderdiğini hatırlatarak, "Biz Kırgızlar, derin üzüntü yaşıyoruz. Türk yoldaşlara sabır diliyoruz" ifadesini kullandı.

Kolombiya
Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro da sosyal medya hesabındaki mesajında, Türkiye ve Suriye halkıyla dayanışma içinde olduklarını ifade ederek, Dışişleri Bakanlığı'nın somut yardımlar için ilgili yetkililerle temas kurduğunu kaydetti.

Kongo Cumhuriyeti
Kongo Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Denis Sassou N’Guesso, depremden duyduğu büyük üzüntüyü dile getirerek hem hükûmetinin hem Kongo halkının Türk halkının yanında olduğunu belirtti.

Kosova
Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler nedeniyle yarın ülkede 1 günlük ulusal yas ilan edildiğini duyurdu. Osmani, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Bu tür trajediler karşısında desteğe ihtiyacı olanların yanında olmalıyız. Türk ve Suriye halkının acısı bizim de acımızdır. Bu nedenle, anayasal yetkilerime dayanarak Kosova Cumhuriyeti'nde 8 Şubat Çarşamba gününü ulusal yas günü ilan ettim" ifadesine yer verdi.

Osmani ayrıca Kosova'nın ihtiyaç hâlinde desteği sürdürmek için tamamen hazır olduğunu belirtti. Kosova hükûmeti, arama kurtarma çalışmalarına destek için dün gece geç saatlerde Kosova Güvenlik Gücü'nden yaklaşık 30 kişilik bir birliği Türkiye'ye göndermişti.

Kuveyt
Kuveyt Veliaht Prensi Meşal el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayarak Kahramanmaraş merkezli depremler dolayısıyla geçmiş olsun dileklerini iletti. Kuveyt Veliaht Prensi es-Sabah, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara şifa temennisinde bulundu. Kuveyt haber ajansı Kuna'nın verdiği bilgiye göre, Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah'ın talimatıyla, Türkiye'ye depremle mücadele için yardım malzemeleri ve tıbbi ekipler için benzeri bir hava köprüsü kurulacak.

Liberya
Liberya Cumhurbaşkanı George Manneh Weah ise depremler nedeniyle derin üzüntü duyduğunu dile getirdi. Türkiye'nin Liberya'nın kalkınma hamlesinde gerçek bir dost ve ortak olduğunu, böyle bir doğal afetle mücadele ettiklerini görmenin çok üzücü olduğunu kaydeden Weah, "Liberya, bu zor dönemde iki ülke için dayanışma içinde ve gerekli görülen her türlü desteği sunacak" ifadesini kullandı.

Libya
Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Kahramanmaraş merkezli depremler dolayısıyla geçmiş olsun dileklerini iletti. Dibeybe, hayatını kaybedenler için ilettiği taziyelerinin yanı sıra, yaralılara şifa dileğinde bulundu.

Lübnan
Lübnan Çevre Bakanı Nasır Yasin, yaptığı basın açıklamasında, Bakanlar Kurulu'nda Türkiye'deki depremlerin de gündeme geldiğini, arama ve kurtarma çalışmalarına destek için Türkiye'ye 72 kişilik bir ekip göndereceklerini söyledi.

Malta
Malta Dışişleri, Avrupa İşleri ve Ticaret Bakanı Ian Borg, İçişleri, Güvenlik, Reformlar ve Eşitlik Bakanlığına bağlı arama kurtarma ekibini Malta Havaalanı'ndan uğurlamasını Twitter hesabından paylaştı. Borg, "Malta İçişleri, Güvenlik, Reformlar ve Eşitlik Bakanlığının Türkiye'ye arama ekibi gönderme konusundaki hızlı kararının ardından, şimdi afete müdahale çabalarına yardımcı olmak için Türk Kızılay aracılığıyla mali destek sağlanması talimatı verdim. Malta, ihtiyaç anında ülkelerle dayanışma gösterme konusunda kararlıdır" ifadelerini kullandı. Malta arama-kurtarma ekibinin, THY'nin tarifeli seferiyle bu gece TSİ 02.00 sularında İstanbul'a ulaşacağı, oradan da AFAD’ın koordinasyonunda ihtiyaç duyulan deprem bölgesine sevk edileceği öğrenildi.

Meksika
Meksika, Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador'un talimatıyla Türkiye'ye 145 kişilik aramak ve kurtarma ekibi gönderdi. Meksika Dışişleri Bakanlığı Avrupa Dairesi Genel Müdürü Bernardo Aguilar Calvo, havaalanındaki açıklamasında, "Türkiye'deki kardeşlerimize yardım etmek amacıyla Savunma Bakanlığı'na bağlı 93 eleman, Deniz Kuvvetleri'nden 37 kişi, Kızılhaç personelinden 15 kişi Meksika Hava Kuvvetleri'ne ait bir uçağa binmek üzereyiz. Amaç, mümkün olan en yüksek sayıda insanı canlı olarak kurtarmaya çalışmaktır. Kısa zamanda Türkiye'ye varmayı umuyoruz" ifadelerine yer verdi.

Türkiye'nin Meksika Büyükelçisi İlhan Kemal Tuğ, AA muhabirine açıklamasında, Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard'ın kendisine mesaj attığını belirterek "Türkiye ve Meksika ikili ilişkilerinin temelinde her zaman önemli iki stratejik ortak olmuştur. Bugün ise bu ortaklığın bir üst seviyeye çıktığına şahit oluyoruz. Ülkemizin tecrübe ettiği bu zor durum karşısında sergiledikleri destek ve dayanışmadan ötürü Meksika Devlet Başkanı Lopez Obrador'a ve Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard'a teşekkür ediyorum" dedi.

Meksika Dışişleri Bakanı Ebrard, Twitter hesabındaki paylaşımında, Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador'un talimatıyla Türkiye'ye arama ve kurtarma ekibinin gönderileceğini belirtmiş, "Meksika Hava Kuvvetleri'ne bağlı uçak, Türkiye'ye gitmek üzere birkaç saat içinde havalanacak" ifadesini kullanmıştı.

Mısır
Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayarak Kahramanmaraş merkezli depremler dolayısıyla "geçmiş olsun" dileklerini iletti. Deprem nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı telefonla arayan Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara şifa temennisinde bulundu. Mısır Dışişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu arasında telefon görüşmesi gerçekleştiğini duyurdu. Şukri, görüşmede, Mısır'ın Türkiye'ye acil insani yardım gönderme kararı aldığını bildirdi.

Moldova
Moldova Cumhurbaşkanı Maya Sandu, Türkiye'ye arama kurtarma ekibinin gönderildiğini bildirdi. Sandu, sosyal medya hesabından, Türkiye'de dün gerçekleşen depremlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Deprem sonucu binlerce can kaybı yaşandığını, çok sayıda bina ve altyapının hasar gördüğünü belirten Sandu, Moldova İçişleri Bakanlığı Acil Durumlar Genel Müfettişliği'ne bağlı 55 personel ve 12 araçtan oluşan arama kurtarma ekibinin Türkiye'ye gönderildiği bilgisini paylaştı. Sandu, "Bu felaketten etkilenen ailelere başsağlığı diliyor, insanları felaketin pençesinden kurtarmak için mücadele eden herkese güç, cesaret ve umut diliyorum" ifadesini kullandı.

Mozambik
Mozambik Devlet Başkanı Filipe Nyusi, depremlerde hayatını kaybedenler için başsağlığı mesajı yayımladı. Mozambik Cumhuriyeti ve halkı adına, Türkiye ve Suriye'ye taziyelerini ileten Nyusi, "Dayanışma içinde olduğumuzu ifade etmek istiyorum" ifadesine yer verdi.

Moritanya
Moritanya Dışişleri Bakanlığı da "Yaşanan büyük trajedi nedeniyle kardeş Türkiye Cumhuriyeti devletine ve halkına başsağlığı diliyoruz. Moritanya hükûmeti depremde hayatını kaybedenlerin, yaralıların ve mağdur olan kardeş Türk halkının acılarını paylaşmaktadır. Hazreti Allah’tan ölenlere rahmet yaralılara acil şifalar temenni ediyoruz" açıklamasını yaptı.

Nijerya
Nijerya'daki Müslümanlar, depremlerde hayatını kaybedenler ve yaralılar için dua etti. Ülkenin en kalabalık şehri Lagos'ta faaliyet gösteren Muslim News Nigeria gazetesi öncülüğünde Türkiye'ye destek etkinliği düzenlendi. Etkinlikte, Türkiye'de depremlerde hayatını kaybedenler için hatimler okundu, dualar edildi.

Gazetenin editörü Raşid Ebubekir, depremde ölenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi. Türkiye'deki depremzedeler için yardım kampanyası başlattıklarını kaydeden Abubakar, "Biz her zaman Türkiye'nin yanında olacağız. Cuma günü Türkiye için özel bir dua programı düzenleyeceğiz, ayrıca cumartesi günü de düzenleyeceğimiz Fıkıh programında da Türkiye'ye dua etmeyi unutmayacağız" ifadelerini kullandı.

Özbekistan
Özbekistanlılar, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Türk halkıyla dayanışma içinde olduklarını göstermek için Taşkent'teki Türk Büyükelçiliği'ne giderek çiçek bıraktı. Özbekistan Müslümanları Dinî İdaresi Başkanı ve Baş Müftü Nuriddin Haliknazarov'un girişimleriyle, ülkedeki tüm camilerde Kur'an-ı Kerim okunarak Türkiye'deki depremde hayatını kaybedenler için dua edilirken, yaralılara acil şifa dileğinde bulunuldu.

Özbekistanlılar ayrıca sosyal medya hesaplarındaki fotoğraflarına Türk bayrağı koyarak "başsağlığı" ve "geçmiş olsun" dileklerini ifade ederken bazıları da Türk-Özbek bayraklarının bir arada olduğu fotoğraflara yazdıkları "Bizler beraberiz" sloganıyla paylaşımlar yaptı. Bazı Özbek vatandaşlar bir araya gelerek, depremden zarar görenlere destek vermek için yardım kampanyası başlattı.

Dışişleri Bakan Vekili Bahtiyar Saidov da sosyal medya hesabındaki paylaşımında, Türkiye'de meydana gelen yıkıcı deprem haberinden derin üzüntü duyduğunu kaydederek "Depremde hayatını kaybedenlerin aileleri ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Türkiye halkı için çok zor zamanlar, kardeşlerimizin yanındayız" ifadesini kullandı.

Polonya
Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, depremler nedeniyle Polonyalı madencilerin de Türkiye'ye gideceğini açıkladı. Morawiecki, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye'de yaşanan depremin trajik olduğunu ifade etti. Polonya, dün Türkiye'ye destek için 76 uzman itfaiyeci ve 8 arama kurtarma köpeği gönderme kararı almıştı.

Söz konusu ekip 20 ton ekipmanla Türkiye'ye ulaşmıştı. Polonyalı yetkililerden edinilen bilgiye göre, bu ekip hâlihazırda Adıyaman'da kurtarma çalışmalarına devam ediyor. Polonya İtfaiyesi Şefi Andrzej Bartkowiak da sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, "Ekibimiz yerleştikten sonra iki keşif çalışması yaptı. Enkaz altında 3 kişinin olabileceği yer belirtildi. İki kurtarma ekibimiz harekete geçti" ifadelerini kullandı.

Rusya
Rusya’nın en büyük metalürji şirketlerinden MMK, başta Hatay olmak üzere deprem bölgelerindeki vatandaşlara yardım sağlıyor. Türkiye'de de faaliyet gösteren MMK’dan yapılan yazılı açıklamada, şirketin depremden etkilenen çalışanlarına ve bölge sakinlerine konaklama, gıda, sıcak su ve tıbbi destek sağladığı belirtildi. Şirketin başta Hatay olmak üzere deprem bölgelerindeki vatandaşlara yardımcı olmak için yoğun çalışma yürüttüğüne işaret edilen açıklamada, yaklaşık 10 bin kişiye sıcak yemek sağlandığı kaydedildi.

Yaklaşık 1000 kişiye konaklama sağlandığı bilgisine yer verilen açıklamada, MMK’ya ait fabrikadaki tıbbi odanın vatandaşların tedavisi için kullanıldığı ifade edildi. Açıklamada, bölge yetkililerin talebiyle arama kurtarma ekiplerine de çeşitli ağır ekipmanların sağlandığı ve gerekli tüm desteğin sağlanmasına devam edileceğinin altı çizildi.

Somali
Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayarak deprem dolayısıyla geçmiş olsun dileklerini iletti. Deprem nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı telefonla arayan Somali Cumhurbaşkanı Mahmud, hayatını kaybedenler için taziyelerini iletti, yaralılara şifa dileğinde bulundu.

Sudan
Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a gönderdiği taziye telgrafında, ​​Sudan hükûmeti ve halkının taziyelerini iletti. Türkiye ile dayanışma içerisinde olduklarını belirten Burhan, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Suudi Arabistan
Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a depremlerde hayatını kaybedenler için taziye mesajı gönderdi. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasına göre, Kral Selman mesajında "Depremde vefat edenlerin ailelerine ve Türk halkına en içten taziyelerimizi iletiyoruz" ifadelerine yer verdi. Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifa dileklerinde bulunan Suudi Arabistan Kralı, "Bu acı olayda yanınızda olduğumuzu ve sizi desteklediğimizi teyit ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a taziye mesajı gönderdi. Enkaz altındakilerin sağ salim kurtulması, yaralılara acil şifa temennisinde bulunan Veliaht Prens Bin Selman, Suudi Arabistan'ın Türkiye ile dayanışma içinde olduğunu vurguladı. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Bin Selman dün de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı telefonla arayarak geçmiş olsun dileklerini iletmişti.

Tunus
Tunus Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Kays Said'in Türkiye ve Suriye'ye acil yardım yapılması ve talimatı verdiğini duyurdu. Tunus Kızılayı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Cumhurbaşkanı Kays Said'in talimatıyla hazırlanan acil yardım uçaklarıyla gönderilmek üzere yardım toplanması için başlattığımız kampanya sonucunda hazırlanan uçaklar önümüzdeki saatler içerisinde deprem bölgelerine gönderilecektir" ifadeleri kullanıldı.

Başlatılan yardım kampanyası kapsamında gönüllü sağlık görevlilerinin Tunus genelindeki Kızılay merkezlerine başvurduğu aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
"Türkiye ve Suriye halkına yardım etmek isteyen derneklerin koordinasyonunu sağlamak ve merkezlerimize başvuruda bulunan gönüllü sağlık görevlilerini bölgeye yönlendirmek için çalışmalarımız devam ediyor."

Uganda
Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni, "Türkiye ve Suriye'de meydana gelen yıkıcı depremin ardından ölümler, yaralanmalar ve mal kayıpları beni derinden üzdü. Tüm Ugandalılar ve ailemle birlikte düşünce ve duygularım hayatını kaybeden kişilerle. Ruhları ebedi huzur içinde yatsın" ifadelerini kullandı.

Ukrayna
Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayarak, Kahramanmaraş merkezli depremler dolayısıyla geçmiş olsun dileklerini iletti. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, hayatını kaybedenler için taziyelerini iletti, yaralılara şifa diledi. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin eşi Olena Zelenska da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'a Kahramanmaraş merkezli depremler dolayısıyla "yardıma hazırız" mesajı gönderdi.

Zelenska, Twitter hesabından yaptığı paylaşımında, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle üzüntüsünü bildirdi. Emine Erdoğan’a hitaben paylaştığı mesajda Zelenska, şu ifadeleri kullandı:
"Kendi trajedimize rağmen, bugün düşüncelerimiz ve dualarımız Türkiye ile birliktedir. Binlerce insanın ölümü ve ıstırabı tarif edilemez bir acıdır. Emine Erdoğan, sizin için buradayız ve mümkün olan her şekilde yardıma hazırız. Faciadan etkilenenlere başsağlığı diliyorum. Ukrayna yanınızda."

Umman
Umman Sultanı Heysem bin Tarık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayarak Kahramanmaraş merkezli depremler dolayısıyla geçmiş olsun dileklerini iletti. Umman Sultanı Tarık, hayatını kaybedenler için taziyelerini iletti, yaralılara şifa dileğinde bulundu.

Ürdün
Ürdün Dışişleri Bakanı Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Ürdün Kralı 2. Abdullah'ın iki kardeş ülke Türkiye ve Suriye'deki kurtarma çalışmalarına katkı sağlamak üzere yardımların gönderilmesi emri verdiğini duyurdu.

Venezuela
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, kardeş Türkiye ve Suriye halkıyla dayanışma içinde olduklarını belirterek, "Kurbanların ailelerine, Türk ve Suriye halkına başsağlığı diliyoruz" ifadesine yer verdi.

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

300 X 250 Reklam Alanı

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 GS  Galatasaray 38 33 2 102
2 FB  Fenerbahçe 38 31 1 99
3 TS  Trabzonspor 38 21 13 67
4 İBFK  Başakşehir 38 18 13 61
5 KSM  Kasımpaşa 38 16 14 56
6 BJK  Beşiktaş 38 16 14 56
7 SVS  Sivasspor 38 14 12 54
8 ALNY  Alanyaspor 38 12 10 52
9 ÇRZ  Ç.Rizespor 38 14 16 50
10 ANT  Antalyaspor 38 12 13 49
11 GFK  Gaziantep FK 38 12 18 44
12 ADS  Adana Demir. 38 10 14 44
13 SAMS  Samsunspor 38 11 17 43
14 KYS  Kayserispor 38 11 15 42
15 HTY  Hatayspor 38 9 15 41
16 KON  Konyaspor 38 9 15 41
17 MKE  Ankaragücü 38 8 14 40
18 FKGK  Karagümrük 38 10 18 40
19 PNDK  Pendikspor 38 9 19 37
20 İST  İstanbulspor 38 4 27 16

Reklam

300 X 250 Reklam Alanı

Yazarlarımız

Editörün Seçimi

İstanbul Nöbetçi Eczaneler

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği